Trzy zdrowe alternatywy dla słodkich napojów gazowanych

Napoje, które pijemy na co dzień, są ważną częścią jadłospisu i liczą się do dziennego bilansu kalorycznego diety. Zastanów się, czy do obiadu towarzyszy Ci szklanka wody z cytryną, czy może butelka popularnego gazowanego napoju z czerwoną etykietą? Sprawdź trzy alternatywy dla słodkich napojów gazowanych i przekonaj się, dlaczego warto włączyć zdrowe zamienniki do swojej diety.

Słodkie napoje gazowane – tak czy nie?

Umiar i rozsądek – to jedne z najważniejszych kryteriów, jakimi warto kierować się, komponując zdrową dietę. Jedna szklanka kolorowego napoju od czasu do czasu nie zaszkodzi, jednak gdy liczymy ich spożycie w butelkach, może pojawić się problem. Różnobarwne opakowania kuszą, ale skład napojów gazowanych pozostawia wiele do życzenia. Na pierwszym miejscu z reguły jest cukier, a jego nadmiar w diecie skutkuje nie tylko nadprogramowymi kilogramami, ale również problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Cukier na etykietach popularnych napojów ukrywa się zazwyczaj pod nazwą “syropu glukozowo-fruktozowego”. Fruktoza należy do łatwo fermentujących węglowodanów, które we wrażliwym układzie trawiennym powodują bóle brzucha i wzdęcia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-fodmap-zasady-efekty-i-przykladowy-jadlospis/.

Dzienne menu warto wzbogacić o zdrowsze napoje, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale również dostarczą organizmowi cennych składników odżywczych.

#1 Woda

Nie ma co ukrywać, organizm najlepiej nawadniać wodą (mineralną lub zwykłą kranówką, o ile u Ciebie jest zdatna do picia). Woda stanowi główny składnik ludzkiego organizmu i odpowiada za szereg procesów w nim zachodzących. Bez regularnego picia wody narażamy się na odwodnienie, które skutkuje bólami głowy, problemami z koncentracją, osłabieniem i pogorszeniem odporności.

Regularne nawadnianie jest jedną z najważniejszych składowych zdrowego trybu życia. Jeśli nie przepadasz za zwykłą wodą, urozmaicaj ją dodatkami (cytrusami, miętą). Butelkę z wodą warto mieć zawsze pod ręką – nie tylko w domu, ale również na treningu, w pracy i podróży.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Czym są wodorowo-metanowe testy oddechowe i kiedy je stosować?

#2 Soki owocowo-warzywne

Lubisz soki z warzyw i owoców? Świetnie, ale stawiaj na te świeżo wyciskane. Kupując butelkę w sklepie, uważnie czytaj etykietę. Im mniej przetworzony produkt, tym lepiej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie soków w domu. W tym celu należy zainwestować w wyciskarkę. Domowe soki to gwarancja naturalnego składu bez zbędnych konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu. Brak skomplikowanej obróbki sprawia, że w owocach i warzywach zostaje wszystko to, co najlepsze, czyli duże ilości błonnika, witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

#3 Koktajle z białkiem

Ostatnia propozycja zdrowego napoju to domowy koktajl na mlecznej bazie. “Mleczna baza” to zarówno klasyczny nabiał (mleko krowie, jogurt naturalny, kefir, maślanka), jak i jego roślinne zamienniki (napój migdałowy, kokosowy czy sojowy). Do tego należy dodać ulubione owoce (świeże lub mrożone), całość zmiksować w blenderze i gotowe! Koktajl białkowy nie tylko dobrze nawadnia, ale również syci. Bez problemu zastąpi Ci drugie śniadanie czy podwieczorek. Koktajle z białkiem są także doskonałą alternatywą dla sklepowych słodyczy.

Artykuł gościnny.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *