ojciec-sadza-corke-w-foteliku-samochodowym

Fotelik samochodowy obrotowy – zasada działania, zalety, wady i przykładowe modele

Fotelik obrotowy opracowano z myślą o rodzicach, którzy cenią sobie komfortowe i funkcjonalne rozwiązania. Takie siedzisko umożliwia wygodne przygotowywanie dziecka do podróży. Zapewnia swobodny dostęp do pasów bezpieczeństwa bez konieczności pochylania się i przyjmowania niewygodnych pozycji. Sprawdź, jak działa i czym charakteryzuje się fotelik obrotowy.

Jak działa fotelik obrotowy?

Foteliki obrotowe powstały po to, aby ułatwiać życie rodzicom. Pomagają w szybkim i sprawnym umieszczeniu dziecka w pojeździe. Montuje się je z użyciem systemu ISOFIX. Umożliwia on przymocowanie podstawy fotelika do specjalnych uchwytów znajdujących się między siedziskiem a oparciem fotela samochodowego. Po umieszczeniu bazy na jednym z miejsc przeznaczonych dla pasażera pozostaje ona stabilnie na swoim miejscu. Gdy chce się przenieść dziecko wraz z nosidłem lub wyjąć samo nosidło, wystarczy wypiąć je z podstawy. Ponadto foteliki obrotowe pozwalają na obrócenie dziecka o 180 lub 360 stopni (w zależności od modelu). Można to zrobić przy użyciu przycisku lub rączki. Co ważne, odpowiednie zabezpieczenia zapobiegają odblokowaniu mechanizmu i samoistnemu obracaniu.

Jakie zalety ma fotelik obrotowy?

Foteliki obrotowe pojawiły się na rynku dosyć niedawno. Mimo to zdążyły już zyskać duże grono zwolenników. Nie brakuje również osób, które do tego typu rozwiązań podchodzą nieco sceptycznie. Nie ma jednak wątpliwości, że fotelik samochodowy obrotowy cechuje się funkcjonalnością i uniwersalnością.

Tego rodzaju modele:

  • ułatwiają rodzicom dostęp do pociechy,
  • umożliwiają szybsze przypięcie dziecka pasami i lepsze kontrolowanie poprawności mocowania,
  • pozwalają na wygodne wyjmowanie malucha z auta,
  • zapewniają swobodną zmianę kierunku jazdy (przód/tył) bez konieczności wyciągania dziecka z fotelika,
  • pozwalają nieco odciążyć plecy podczas wkładania pociechy do samochodu i wyciągania jej z pojazdu.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak przebiega zapłodnienie in vitro i czy jest bezpieczne?

Jakie wady ma fotelik obrotowy?

Mimo korzyści wynikających z używania fotelika obrotowego wiele osób dostrzega pewne minusy takiego rozwiązania. Część rodziców uważa też, że funkcja obrotu nie jest przydatna aż tak często, jak mogłoby się wydawać. Wśród najczęściej wymienianych wad często pojawia się:

  • nieco wyższa cena modeli obrotowych w porównaniu do standardowych fotelików,
  • konieczność dbania o czystość mechanizmu obrotowego w celu uniknięcia awarii.

Przykładowe modele fotelików obrotowych

Coraz więcej firm zajmujących się produkcją wyposażenia przeznaczonego do bezpiecznego przewożenia dzieci powiększa portfolio produktów o foteliki samochodowe obrotowe. Takie produkty dobrze spełniają swoją rolę i cieszą się dobrą opinią wielu rodziców. Poniżej znajduje się omówienie 3 popularnych modeli fotelików obrotowych. Wszystkie spełniają restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i-Size, co świadczy o ich jakości oraz o tym, że zapewniają skuteczną ochronę.

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Mica Eco i-Size

Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Mica Eco i-Size sprawdzi się dla maluchów od 3. miesiąca życia i może być używany do około 4. roku życia dziecka. Jego tapicerkę wykonano z tkaniny Eco Care w 100% pozyskanej z recyklingu. W produkcie zastosowano funkcję obrotu siedziska o 360 stopni. O bezpieczeństwo w czasie podróży dba system ochronny G-CELL zabezpieczający przed uderzeniem bocznym oraz system amortyzacji uderzeń 3D z różnych kierunków.

Fotelik samochodowy Joie i-Spin 360 E

Joie i-Spin 360 E to nowoczesny fotelik obrotowy dla dzieci o wadze do 18 kg. Ma on innowacyjny system pozwalający na zmianę kierunku jazdy w dowolnym momencie. W teście zderzeniowym niezależnej organizacji ADAC produkt ten uzyskał 4 gwiazdki, co potwierdza jego wysoką jakość i bezpieczeństwo.

Cybex Sirona S i-Size

Fotelik obrotowy Cybex Sirona S i-Size został opracowany z myślą o przewożeniu dzieci o masie ciała do 18 kg. Sprawdzi się jako pierwszy lub drugi fotelik. Można w nim umieszczać małych pasażerów do momentu ukończenia ok. 4 roku życia. Wysokość zagłówka i pasów można dostosowywać do wzrostu malucha przy pomocy 12-stopniowej regulacji. Dzięki funkcji obrotu o 360 stopni fotelik pozwala na zmianę kierunku jazdy dziecka oraz komfortowe wkładanie i wyciąganie go z samochodu. Produkt uzyskał 4 gwiazdki w teście ADAC.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Żółwie Ninja - imiona wszystkich bohaterów bajki

Fotelik samochodowy obrotowy – podsumowanie

Fotelik obrotowy to ciekawe rozwiązanie, które może ułatwić życie zmotoryzowanym rodzicom. Sprawdzi się przede wszystkim dla osób, które regularnie podróżują z dzieckiem i są zmuszone często używać siedziska. Obecnie dostępne modele z tej kategorii cechują się niską awaryjnością i pozwalają na wieloletnie korzystanie bez żadnych usterek.

Przed zakupem fotelika warto zastanowić się nad tym, czego dokładnie oczekuje się od tego rodzaju produktu. Ważne, aby dopasować model do typu samochodu oraz do masy ciała i wzrostu dziecka. Należy też pamiętać, że tylko odpowiednio dobrane siedzisko może zagwarantować odpowiednią ochronę przed skutkami kolizji. Kluczowe jest, aby produkt spełniał swoją rolę w kwestii bezpieczeństwa. Funkcja obrotu to tylko dodatkowa opcja, która wpływa na komfort opiekunów i samego malucha w czasie podróżowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *