Seks stanowi jeden z fundamentalnych elementów każdego związku. Problem jednak pojawia się, gdy jeden z partnerów zaczyna unikać zbliżeń, jednocześnie wstydząc się otwarcie mówić o przyczynie takiego zachowania. Często kobiety unikają seksu, gdy zmagają się z problemem suchości pochwy – niedostateczne nawilżenie okolic intymnych sprawia, że seks wiąże się z dyskomfortem lub bólem, poza tym może prowadzić do otarć i powstawania drobnych ran. Z suchością pochwy można jednak (i powinno się) skutecznie walczyć. Jak to zrobić, by znów czerpać radość ze współżycia?
Czym jest suchość pochwy i jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Suchość pochwy jest dolegliwością występującą dość często u kobiet w różnym wieku. Problem związany jest z obniżeniem produkcji śluzu, co skutkuje niedostatecznym nawilżeniem pochwy i objawami będącymi tego następstwem. Suchość pochwy może być efektem wielu różnych czynników – przykładowo problem ten nie jest obcy kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz w okresie okołomenopauzalnym, co ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Do suchości pochwy może się jednak przyczyniać znacznie więcej czynników, w tym np.:
- infekcje intymne;
- leczenie onkologiczne (chemioterapia, radioterapia);
- antykoncepcja hormonalna;
- niektóre leki (np. przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, na cukrzycę);
- stres;
- palenie papierosów.
Suchość pochwy, choć stanowi problem fizyczny, może negatywnie odbijać się również na psychice kobiety i jej relacjach z partnerem. Niejednokrotnie wiąże się z obniżeniem poczucia własnej wartości oraz unikaniem zbliżeń fizycznych, co znów sprzyja problemom w związku. Z suchością pochwy można jednak z wysoką skutecznością walczyć, sprawiając, że seks wciąż będzie przyjemnością, a nie przykrym doświadczeniem.
Suchość pochwy – dolegliwości przy współżyciu i możliwe skutki
Dlaczego kobiety unikają seksu przy problemie suchości pochwy? Przede wszystkim z tego powodu, że zbliżenia stają się wówczas przyczyną dyskomfortu. Brak odpowiedniego nawilżenia w czasie penetracji to jednak nie tylko dyskomfort, ale niejednokrotnie wręcz ból, co znów zdecydowanie utrudnia czerpanie przyjemności ze zbliżeń, a tym bardziej osiąganie satysfakcji i orgazmu.
Trzeba jednocześnie wiedzieć, że penetracja bez dostatecznego nawilżenia może mieć też inne konsekwencje. To nie tylko chwilowy dyskomfort czy ból, ale też ryzyko otarć i drobnych uszkodzeń nabłonka pochwy. Te natomiast mogą stać się przyczyną plamień, poza tym stanowią otwarte wrota dla chorobotwórczych mikroorganizmów, a stąd bardzo łatwo o nawracające infekcje intymne. Bardzo ważne zatem, aby nie wstydzić się problemu suchości pochwy i rozmawiać o nim ze swoim partnerem, zwłaszcza że można skutecznie walczyć z tą dolegliwością, stosując w czasie zbliżeń np. żel nawilżający.
Żele intymne na suchość pochwy dla poprawy jakości współżycia
Na rynku są dostępne różnorodne żele intymne, które mogą ograniczyć dolegliwości związane z problemem suchości pochwy, jednocześnie wpływając korzystnie na satysfakcję seksualną partnerów. Zmagając się z niedostatecznym nawilżeniem okolic intymnych, można postawić na lubrykant na bazie wody lub lubrykant na bazie silikonu. Żele intymne na bazie wody są bardziej naturalne, dzięki czemu rzadziej podrażniają, jednak przy poważnym problemie suchości pochwy lepszą opcją będą żele silikonowe, które dłużej utrzymują nawilżenie.
Jednocześnie warto wiedzieć, że żele nawilżające dostępne aktualnie na rynku mogą nie tylko zmniejszyć problem suchości pochwy przy stosunku, ale również urozmaicić zbliżenia intymne, sprawiając, że seks stanie się jeszcze przyjemniejszy dla partnerów. Można wyróżnić m.in. żele zapachowe i smakowe, a także żele wywołujące efekt mrowienia, działające rozgrzewająco, chłodząco itd. Warto je wypróbować, by urozmaicić swoje życie seksualne.
Seks a suchość pochwy. Co jeszcze może pomóc na suchość pochwy?
W wielu przypadkach lubrykanty okazują się bardzo skutecznym wsparciem przy suchości pochwy, wpływając korzystnie na życie intymne. Należy jednak wiedzieć, że z problemem suchości pochwy przede wszystkim trzeba się zgłosić do lekarza. Niejednokrotnie konieczne może być leczenie choroby, która objawia się między innymi suchością pochwy – przykładem może być infekcja intymna. Jeśli natomiast za suchość pochwy odpowiadają zaburzenia hormonalne, lekarz może zalecić terapię specjalistyczną dostosowaną do postawionej diagnozy. W przypadku menopauzy może z kolei pomóc terapia hormonalna lub preparaty na bazie fitoestrogenów.
Czasem problem suchości pochwy nie ma podłoża fizycznego, tylko podłoże psychiczne – pomocna może się wówczas okazać psychoterapia lub kontakt z seksuologiem. Dolegliwość może mieć związek np. z trudnymi doświadczeniami z przeszłości czy nadmiernym napięciem emocjonalnym oraz nieradzeniem sobie ze stresem, na który kobieta narażona jest każdego dnia. Jeśli natomiast za niedostateczne nawilżenie pochwy odpowiadają problemy w związku, pomocna może się okazać terapia dla par.