7 krasnoludkow

7 krasnoludków – imiona krasnali z „Królewny Śnieżki”

Zanim powstał film animowany o Królewnie Śnieżce, to była to jedna z najpopularniejszych bajek dla dzieci w postaci książki. Nie każdy wie, że w wersji książkowej krasnale nie miały imion, to Disney im je nadal i stały się one bardzo popularne. Czy Ty również znasz ich imiona?

Królewna Śnieżka – co to za bajka?

Bajka o Królewnie Śnieżce została spisana przez braci Grimm w 1812 roku. W ciągu wielu lat pojawiło się wiele wersji tej powieści. Była kilkakrotnie przerabiana, jednak sens zawsze był ten sam. Początkowo krasnale nie maiły imion i były bohaterami drugoplanowymi, jednak z czasem stali się ulubieńcami ludzi, zwłaszcza po tym, gdy bajka została zekranizowana przez Disneya.

Bajka o Królewnie Śnieżce, jak każda inna kończy się happy endem. Jednak zanim tak się stało, to młoda królewna poznała 7 krasnoludków, które nie tylko dały jej schronienie, ale również stali się oni jej przyjaciółmi i dwukrotnie uratowali jej życie. Ciężko pracujące krasnale chroniły Śnieżkę przed złą Królową, która kazała zabić młodą dziewczynę. Dlaczego? Ponieważ lustro za każdym razem, gdy było pytane: „Kto jest najpiękniejszy w świecie?” odpowiedziało, że królewna.

Imiona bohaterów Królewny Śnieżki

Mimo że główną rolę w tej urzekającej bajce gra Królewna Śnieżka, to właśnie siedmiu krasnoludków, podbiło serca dzieci i dorosłych. Należy wiedzieć, że na początku nie miały imion, jednak po ich nadaniu postaci z Królewny Śnieżki stały się nam jeszcze bardziej bliskie.  Były nie tylko pracowite, ale również bardzo przyjazne i śmieszne. Imiona krasnali zostały dopasowane do ich cech charakteru, dzięki czemu możemy je od siebie odróżnić.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Pałąki do łóżeczka - często zadawane pytania

Mędrek

Jest krasnalem uważanym za przywódcę krasnali. Nie jest zbyt urodziwy, ponieważ jest niski, otyły i łysy, a do tego nosi siwą brodę. Nosi czerwony kubrak, brązowe spodnie i buty oraz ciemnożółtą czapkę i okulary. To on prowadzi do pracy swoich kompanów, oświetlając im przy tym drogę latarnią, którą trzyma w ręku. Mimo że jest bardzo inteligentny, zdarza mu się mylić słowa.

medrek

Gburek

Jest wysokim i szczupłym krasnalem, który urzeka niebieskim kolorem oczu. Ma bardzo charakterystyczną urodę, na co wpływa długi nos i ciemne, krzaczaste brwi. Nosi fioletowy kubrak, ciemne spodnie i brązowe buty, a jego czapka zawsze jest oklapnięta.

gburek

Apsik

Ciemnożółta czapka, czerwony nos i krótka broda to elementy, po których zawsze poznamy krasnala o tym imieniu. Poza tym lubi śpiewać i tańczyk, mimo to bardzo ciężko pracuje w kopalni. Jego niebieskie oczy sprawiają, że wygląda na wesołego i przyjaznego.

Wesołek

Ten krasnal również nosi brodę. Brązowy kubrak, niebieskie spodnie i czapka w kolorze żółtym sprawiają, że staje się on kolorowy, wesoły i jeszcze bardziej dowcipny.

wesolek

Śpioszek

Nazwy krasnali bardzo często określają ich cechy charakteru. Tak jest również w tym przypadku, Śpioszek uwielbia ucinać sobie drzemki. Ma siwą brodę, czerwony nos, brązowe oczy, jednak to właśnie one sprawiają, że wygląda na zawsze zmęczonego, ponieważ jego powieki są koloru ciemnego. Czy to nie oznacza niewyspania się?

spioszek

Nieśmiałek

Kaftan w kolorze żółtym i turkusowa czapka – kolory te mogą wprowadzić nas w błąd. Krasnal ten nie należy do lubiących być w centrum zainteresowania. Wręcz przeciwnie, jest bardzo nieśmiały i często się zawstydza.

niesmialek

Gapcio

To jedyny krasnoludek, który nie nosi brody. Nosi zielony kombinezon i fioletową czapkę. Jego oczy w kolorze błękitu są niczym słoneczne niebo. Cechuje go jednak zwiększona niezdarność.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nietypowe i rzadkie imiona dla chłopców - jakie wybrać, żeby były wyjątkowe?

gapcio

Pozostali bohaterowie z bajki „Królewna Śnieżka”

Mimo że początkowo krasnale były postaciami drugoplanowymi (zapewne dlatego nie miały imion), to właśnie one sprawiły, że bajka ta stała się jedną z ulubionych nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jednak pojawiają się inne postaci z „Królewny Śnieżki”, o których nie możemy zapomnieć.

Królewna Śnieżka

Śnieżka jest 15-letnią księżniczką o blade cerze i czarnych włosach. Jest bardzo miła i wrażliwa, jednak również trochę naiwna, co doprowadziło do zjedzenia zatrutego jabłka. Lubi śpiewać i tańczyć, a dodatkowo również przejmuje rolę Pani, w chatce krasnoludków, z którymi się zaprzyjaźnia.

krolewna sniezka

Zła królowa

Na wieść, że to jej przybrana córka jest najpiękniejsza na świecie, zła królowa każe łowcy ją zabić. Gdy ten puszcza dziewczynę wolno postanawia sama załatwić sprawę i przebiera się za staruszkę. w pierwszej kolejności wręcza jej gorset, który prawie ją udusił, za drugim razem zatruty grzebień, a ostatnim była kobietą sprzedająca jabłka. Niestety Śnieżka jej nie poznaje i zjada zatruty owoc.

Poza nimi w bajce pojawiają się inne postacie z Królewny Śnieżki jak na przykład magiczne lustro, Łowca i Książe, który zauważywszy królewnę w szklanej trumnie zachwycił się jej urodą i poprosił krasnale o jej ciało. Te w ogromnej rozpaczy po śmierci przyjaciółki zgadzają się. Jednak, gdy poruszają trumną, zatruty kawałek jabłka wypada z ust Śnieżki i ta się budzi.

Bracia Grimm w swoich utworach skupiali się na ty, by prawda i miłość wygrywały. Tak też było w tym przypadku. Dzieci mogą wyciągnąć z tej bajki bardzo życiowy morał, informujący, że zazdrość nigdy nie popłaca i nie wygrywa. Poza tym, gdy mamy kłopoty, zawsze znajdzie się ktoś kto wyciągnie do nas pomocną dłoń i warto z tej pomocy skorzystać.

zla krolowa

Agata Konarska

Zastępczyni redaktorki naczelnej oraz redaktorka działu "Dziecko" oraz "Ciąża"

View all posts by Agata Konarska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *