drewniany stol

3 pomysły na stół z drewnianym blatem i czarnymi nogami: w stylu loft, hygge i mid-century

Co tworzy przyjemny nastrój w miejscu do wspólnego spożywania posiłków? Dla wielu osób stół z drewnianym blatem to najważniejszy mebel w domu. Niezwykle popularne są nowoczesne stoły na czarnych nogach. Podpowiadamy pomysły na aranżację drewnianego stołu w klimatach: loft, mid-century i hygge.

Pomysł na stół w stylu loft

Styl loftowy wywodzi się z przekształcania dawnych przemysłowych obiektów, takich jak fabryki i magazyny, w loftowe apartamenty. Cechuje się surowością materiałów wykończeniowych, przestronnością i zachowaniem oryginalnych elementów obiektów przemysłowych, takich jak widoczne rury i konstrukcje metalowe, naga cegła czy widoczne belki stropowe. Obecnie styl ewoluował i stał się bardziej przytulny – w przytulnej wersji określany jest nazwą soft loft. Jednak cegła beton, drewno i stal wciąż stanowią integralną część estetyki wnętrza.

Stół w stylu loft stoi twardo na stalowych, czarnych nogach. Stoły z drewnianym blatem zwykle mają surowy wygląd i wyrazistą strukturę. Połączenie drewna z metalowymi elementami tworzy interesujący kontrast materiałów. Drewno jest zazwyczaj pozostawiane w naturalnej kolorystyce lub poddawane delikatnemu wykończeniu, aby zachować jego autentyczny charakter. Styl loftowy kładzie nacisk na prostotę, co oznacza, że mebel ten jest często minimalistyczny w formie. Drewniane loftowe stoły zwykle nie mają ozdobników.

Jakie krzesła i dodatki pasują do jadalni w stylu loftowym?

Elementy, które sprawdzą się w takiej przestrzeni to m.in.:

    • tapicerowane krzesła na czarnych nogach;
  • drewniane, wysokie hokery;
    • grafiki w dużych ramach jako dekoracje ścian;
    • lampiony z metalu i szkła;
    • lampy z metalowymi kloszami wiszące nisko nad stołem;
    • odsłonięte żarówki;
    • drewniane tace z drewna bambusowego lub innego egzotycznego gatunku;
  • wazony z przydymionego szkła;
  • gładkie obrusy o naturalnym splocie.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Chcesz zaoszczędzić na zakupie? Wypróbuj te triki!

Nowoczesny stół w jadalni mid-century

Styl mid-century nawiązuje do modernizmu, którego rozkwit datuje się na połowę XX. wieku. Jeśli lubisz przytulne i nietuzinkowe wnętrza, z pewnością Ci się spodoba. Charakterystyczne dla modernizmu są stoły inspirowane kultowym wzorem Saarinen Tulip na okrągłej podstawie. Minimalistyczny stół z okrągłym lub jajowatym blatem sprawdzi się nawet w stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Znamienną cechą mebli z tego okresu są obłości i zaokrąglenia. Znakomicie we wnętrzach modernistycznych prezentują się też minimalistyczne stoły z blatem ozdobionym drewnianą mozaiką – jodełką lub szewronem. Modernistyczne stoły mają zwykle ciemne wybarwienie drewna. Natomiast modele na kanciastych, ramiakowych nogach nawiązują do ławek George’a Nelsona, wizjonera modernizmu, którego projekty meblarskie wciąż zachwycają.

Jakie krzesła i dodatki pasują do jadalni w stylu mid–century?

  • Bardzo duży udział w budowaniu klimatu wnętrza modernistycznego mają tekstylia – tapicerka krzeseł może być skórzana, a ich kształt nawiązywać do ikon designu.
  • Krzesła muszelki, krzesła patyczaki, fotele klubowe i fotele Eames to dobry wybór do minimalistycznego stołu w stylu modern.
  • Styl mid-century wykorzystuje wyraziste kontrasty kolorystyczne. Terakotowo-pomarańczowy, musztardowo-żółty, czekoladowy czy intensywny kobaltowy to charakterystyczne barwy modernistycznego wnętrza. Jadalnia powinna być wyrazista, ale też ciepła w odbiorze.
  • Na stole sprawdzą się gustowne obrusy w abstrakcyjne wzory i akcenty retro – stylowy wazon z kamionki, ćmielowskie figurki, kultowa lampa z zielonego szkła to tylko przykłady.

Nowoczesny stół oparty na hygge

Meble na czarnych, skrzyżowanych nogach pasują do różnych aranżacji – stanowią też idealne uzupełnienie wnętrz inspirowanych Skandynawią. Odmianą stylu scandi jest duński pojęcie hygge, które skupia się na tworzeniu wnętrz wypełnionych ciepłem, spokojem i przytulnością. To podejście do wystroju wnętrz promuje komfort i zadowolenie z prostych rzeczy, co sprawia, że mieszkania stają się prawdziwymi oazami spokoju.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Rozwój osobisty i zawodowy: strategie i narzędzia dla kobiet w biznesie

Styl hygge jest dość eklektyczny, co oznacza, że urządzając dom, możesz czerpać z różnych stylów. Komponuje się doskonale z akcesoriami vintage i minimalistycznymi stołami z egzotycznego drewna, które mają wyrazisty rysunek słojów. Pod palcami możesz poczuć naturalne rozrysowanie sęków i ciepłą fakturę drewna.

Kolory hygge są zazwyczaj stonowane i delikatne, takie jak beż, biel, szarość i pastele. Jasne barwy odbijają światło i sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przestronne. Czarny stelaż nowoczesnego stołu w stylu loft może być interesującym złamaniem konwencji scandi, które nada jadalni mocniejszy charakter.

Jakie krzesła i dodatki pasują do jadalni w stylu hygge?

  • W stylu hygge wykorzystuje się naturalne materiały, takie jak drewno, wełna, len, bawełna i skóra. Meble i dodatki z tych materiałów nadają wnętrzom ciepło i przytulność, dlatego lniany obrus to idealny dodatek na nowoczesny stół z drewna.
  • Delikatne światło świec tworzy przytulną atmosferę. Postaw na stole świece zapachowe, które uprzyjemnią klimat jadalni.
  • Duży nacisk kładzie się na tekstylia, więc wykorzystanie w aranżacji krzeseł w miękkiej tapicerce bouclé (o fakturze baranka) wydaje się znakomitym pomysłem. Meble muszą być przede wszystkim wygodnym miejscem do relaksu, a przyjemna tkanina stanowi miły dodatek.
  • W aranżacji jadalni hygge często można znaleźć elementy inspirowane naturą, takie jak kwiaty, gałęzie, marmurowe blaty czy drewniane dekoracje.

Styl hygge to podejście do wystroju wnętrz, które kładzie nacisk na tworzenie przyjaznych i komfortowych przestrzeni, gdzie można cieszyć się życiem i wypoczywać w zgodzie z samym sobą. Odzwierciedla też nowy, globalny trend w branży home & decor – odejście od przestrzeni jak z katalogu na rzecz zindywidualizowanych, oryginalnych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *