Istnieją ludzie, którzy miesiącami, a nawet latami tkwią w depresji, nawet o tym nie wiedząc. Nie jeden kongres naukowy został poświęcony leczeniu depresji i powstało wiele tomów literatury fachowej. Jak wyjść z depresji poprzez alternatywne metody? Sprawdźmy, jakich narzędzi używa psychologia duchowa, bazując na aktywowaniu naszych osobistych potencjałów.
Depresja dotyka ponad 350 mln na całym świecie
Długotrwała depresja jest poważnym zaburzeniem o podłożu psychicznym, a z czasem może być przyczyną wyniszczenia organizm i braku motywacji. Zaburzenia psychiczne wynikające ze stanów depresyjnych, obejmują duży odsetek społeczeństwa. Na świecie na depresję choruje ponad 350 mln ludzi, a w Polsce około 1,5 miliona osób. Stan ten trudno jednoznacznie zdefiniować, ponieważ zależny jest od wielu czynników wpływających na chorego, dlatego sama depresja jako choroba może przyjmować rozmaitą postać.
Niekiedy depresji towarzyszy bezsenność, podczas gdy inni chcą spać przez większą część doby. W depresji może występować kompulsywne jedzenie doprowadzające do otyłości i chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, zaburzenia nerek oraz zaburzenie łaknienia, w tym bulimia i anoreksja. Warto, aby chory zgłosił się po pomoc do specjalisty, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań stwierdzi, czy chroniczne zmęczenie, apatia i zwiększone zapotrzebowanie na sen to rzeczywiście wynik depresji. Zaburzenie równowagi w organizmie może mieć związek ze złym przyswajaniem pierwiastków śladowych, niedoborem żelaza lub innych minerałów.
Alternatywne metody wychodzenia z depresji
Nurt psychologii duchowej to stosunkowo nowa dziedzina, która opiera się na szeroko pojętym rozwoju osobistym. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej, pod kątem metod oferowanych przy terapii zaburzeń psychicznych m.in. wychodzenia ze stanów depresyjnych, przewlekłego stresu i wszelkiego rodzaju traum związanych z kryzysem emocjonalnym. Psychologia duchowa określana jest jako aktywny zbiór wiedzy z obszaru świadomości energetycznej. Idąc dalej tym tropem, chcielibyśmy wiedzieć nieco więcej, co kryje się pod pojęciem — świadomość energetyczna? Czy te rozwiązania mają coś wspólnego ze współczesną psychologią, psychiatrią lub naukami behawioralnymi?
Psychologia duchowa tak naprawdę rozwija świadomość energetyczną do stanu, w którym jest ona zdolna do samodzielnej pracy nad swoimi emocjami. Wymienić można kilka technik, które kojarzą się raczej z rozwojem duchowym niż wizytą w gabinecie psychoterapeuty:
- Medytacja – regularne wchodzenie w stan medytacji niweluje przyczyny negatywnego wpływu depresji oraz pomaga odzyskać spokój i wewnętrzną harmonię;
- Umiarkowana aktywność fizyczna – podczas ćwiczeń fizycznych organizm sam wytwarza endorfiny tzw. hormony szczęścia;
- Ćwiczenia oddechowe — świadome oddychanie uspokaja, dotlenia mózg, ale również pozwala kontrolować reakcje na sytuacje, z którymi się stykamy i wyciszyć trudne emocje;
- Wewnętrzna praca mentalna – wybór narzędzi do pracy z mentalem sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony zbiór technik np. relaksacja Jacobsona, ćwiczenie uważności, czytanie rozwojowych książek czy udział w modnych ostatnio kręgach ludzi, którzy wspierają się nawzajem energetycznie.
Psychoterapia on-line zyskuje zwolenników
Znaną z psychologii klasycznej pracę z terapeutą, na indywidualnych spotkaniach twarzą w twarz, coraz częściej zastępują inne formy aktywności i terapii. Rzadko mówimy w tym przypadku o leczeniu, bowiem to termin zarezerwowany dla medycyny. W dobie Internetu sesje terapeutyczne odbywają się częściej on-line, a bezpośredni kontakt pacjenta i terapeuty występuje (jeśli w ogóle) sporadycznie, np. podczas pierwszej wizyty i stawiania diagnozy. Wróćmy do pracy z energią, rozwoju świadomości i alternatywnych metod, bo warto przekonać się, czy psychologia duchowa naprawdę uczy, jak wyjść z depresji?
Świadomość posiadania energii, a może coś więcej?
Psychologia duchowa dostarcza w miarę proste i sprawdzone w innych systemach techniki poprawiające kondycję psychiczną, bez zagłębiania się w zjawiska energetyczne. Dzięki temu wiedza dostępna jest dla każdego. Spełniać trzeba w zasadzie tylko jeden warunek – po prostu chcieć coś zmienić w swoim życiu, a o motywację właśnie często rozbija się cała koncepcja terapii osób borykających się ze stanami depresyjnymi. Dlatego lepiej działać szybko, zanim depresja rozwinie się niebezpiecznie i subtelne techniki energetyczne sprawiać będą ogromne trudności.
Gdyby osoby zatopione w depresyjnym myśleniu rozwijały jasnowidzenie, dostrzegłyby, do czego prowadzi ta choroba. Kiepski stan psychiczny nie powstaje od razu, chyba że mówimy o traumach wywołanych przez nagłe zdarzenie – one mogą leżeć u podłoża depresji. Najczęściej jednak zaczyna się od obniżenia nastroju, odczuwania smutku, zauważania coraz mniej powodów do radości, izolowania się od innych i pogrążania w czarnych myślach. Póki potrafimy sami ocenić, że czujemy się psychicznie ciężko, to najlepszy czas, aby zająć się sobą, zrobić coś dla siebie i nie dać się depresji!