kobieta w trakcie okresu

Jak zatrzymać okres? Farmakologiczne i domowe metody na zatrzymanie miesiączki

komplikując nam zaplanowany wyjazd. Wydawać by się mogło, że jest to rzecz naturalna, na którą nie mamy wpływu, jednak nie do końca jest to prawda. Istnieją skuteczne, a zarazem bezpieczne sposoby na zatrzymanie krwawienia lub prościej mówiąc na jego przesunięcie. 

3 farmakologiczne sposoby na zatrzymanie okresu

Wiele kobiet, które planują wyjazd, marzą o tym, by okres miesiączkowania nie przypadał właśnie w tym terminie. Zaczynają się więc zastanawiać jakimi sposobami mogą przesunąć ten termin, tak aby był on całkowicie bezpieczny. Na szczęście istnieją metody, które możemy wykorzystać. Najbardziej popularne są tabletki:

  • Tabletki w blistrach – zawierają 21 tabletek, które przyjmowane są regularnie po jednej każdego dnia. W momencie, gdy listek się skończy, należy automatycznie zacząć przyjmować kolejny, nie robiąc przy tym wskazanej tygodniowej przerwy.
  • Tabletki w blistrach 28 sztuk – w tej sytuacji należy pamiętać, by po okresie 21 tabletek zacząć przyjmować już następny listek, pomijając 7 pozostałych tabletek z poprzedniego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w pozostałych siedmiu tabletkach ilość hormonów jest znikoma, co wpływa na brak ich właściwości.
  • Tabletki dwu – i trójfazowe – przyjmując te tabletki, należy stosować się do wszelkich zaleceń naszego lekarza ginekologa. Nigdy nie powinniśmy same ustalać sobie dawek, jakie będziemy przyjmować, ponieważ tabletki tego typu podzielone są zawsze na 2 lub 3 hormony.

Tabletki antykoncepcyjne są jednym z popularnych sposobów na opóźnienie lub zatrzymanie miesiączki. Dzieje się tak dlatego, ze w swoim składzie mają one hormony, które wpływają na brak owulacji i brak złuszczania macicy, które wpływa na wydalanie skrawków podczas okresu. Za pomocą tabletek hormonalnych nie tylko możemy opóźnić miesiączkowanie, ale również całkowicie je zatrzymać, nawet na kilka miesięcy.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Odżywki białkowe dla sportowców – rodzaje i zastosowanie

Drugą skuteczną metoda na opóźnienie okresu jest stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Sposób ten polega na przyklejaniu plastrów jeden po drugim, nie stosując przy tym wskazywanej przerwy. Należy również pamiętać, że konieczne jest wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem. Bardzo ważne jest również, aby udać się do lekarza ginekologa dużo wcześniej, najlepiej około 3 miesięcy przed planowanym wyjazdem lub wydarzenie, w celu dobrania odpowiednich leków hormonalnych.

bolesny okres

8 domowych sposobów na zatrzymanie okresu

Wiele pań decyduje się na zatrzymanie lub opóźnienie okresu metodami domowymi, które często są nie mniej skuteczne niż te farmakologiczne. Przede wszystkim uważa się, że są one dużo bezpieczniejsze niż leki, jednak należy pamiętać, że zazwyczaj metody te działają jak placebo. Najpopularniejszymi domowymi metodami na opóźnienie lub zatrzymanie miesiączki są:

  • Seks — uważa się, że po seksie krwawienie występuje bardziej obficie, jednak o wiele krócej niż zawsze. Dzieje się tak dlatego, że podczas stosunku dochodzi do rozkurczenia macicy.
  • Witamina C – wiele osób uważa, że przyjmowanie dużej ilości witaminy C znacznie opóźnia okres.
  • Picie wapna — działa jak przyjmowanie witaminy C w zmożonej ilości. Niestety w obu tych przypadkach należy mieć na uwadze, że są to metody mało skuteczne, a dodatkowo można sobie nimi naprawdę zaszkodzić. Często panie, które decydują się na tego typu metody, mają problemy z zakwaszeniem moczu i trudnością z oddawaniem moczu.
  • Stres – nawet lekarze uważają, że naturalne zatrzymanie lub opóźnienie miesiączki spowodowane może być wzmożonym stresem i nerwami, na które narażona jest kobieta.
  • Napar z kasztanowca, pietruszki – mimo że wiele kobiet uważa, że są to skuteczne sposoby na zatrzymanie okresu, to niestety nie jest to do końca prawda, ponieważ zawierają one w swoim składzie kwas foliowy, który ma działanie krwiotwórcze.
  • Zmiana klimatu – jest to metoda wymieniana niejednokrotnie, jeśli więc zależy nam na opóźnieniu miesiączki podczas wyjazdu za granicę, to możemy zaryzykować i liczyć na faktyczne szczęście. Nie zostało to jednak medycznie udowodnione.
  • Ciepła kąpiel — nie jest to do końca prawda, być może u niektórych kobiet jest to skuteczna metoda, jednak w większości przypadków dochodzi do rozluźnienia mięśni i wywołania miesiączki.
  • Napar z czarnej malwy – panie chętnie piją go, aby zniwelować bóle miesiączkowe. W wielu przypadkach jednak regularne picie tego naparu powoduje także zatrzymanie miesiączki.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Czarne nitki w kale niemowlaka - przyczyny i profilaktyka

Wszystkie wyżej wymienione sposoby nie otrzymały potwierdzenia medycznego, a co ciekawe w większości tych przypadków wcale nie dojdzie do zatrzymania krwawienia na dłuższy czas. Jeśli jednak faktycznie tak się zdarzy, to będzie to wyłącznie niewielkie opóźnienie okresu. Dlatego też porównując je z metodami farmakologicznymi, to są dużo słabsze w swoim działaniu i mogą nie przynieść oczekiwanego efektu.

kobieta podczas okresu

Czy można zatrzymać okres NA ZAWSZE?

Czas miesiączkowanie nie należy do przyjemnych, zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywny tryb życia zawodowo lub miewamy przy tym silne bóle brzucha, wymioty, a nawet omdlenia. W takich przypadkach oczywiście konieczna jest wizyta u lekarza ginekolog. Okazuje się jednak, że całkowite zatrzymanie okresu na zawsze jest możliwe. Aby uzyskać taki efekt, konieczne jest stałe, regularne przyjmowanie tabletek hormonalnych, omijając przy tym wskazaną przerwę między listkami. W takiej sytuacji nie tylko dochodzi do zatrzymania owulacji, ale również krwawienia. Konieczna jest jednak wizyta u ginekologa i pozostanie pod jego stałą kontrolą.

Oprócz tabletek antykoncepcyjnych panie stosują także wkładki i plastry hormonalne, które mają takie samo działanie ja tabletki. Za ich pomocą możemy nie tylko opóźnić krwawienie, ale także całkowicie je zatrzymać. Tak czy inaczej, podczas stosowania wszelkich sposobów konieczne jest bycie w stałym kontakcie z lekarzem, który będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Nie należy też zapominać o regularnych badaniach, które wykażą czy konieczne jest poddanie się leczeniu lub czy metoda nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych.

Katarzyna Wojtowicz

Lekarz rodzinny oraz redaktorka działu "Zdrowie".

View all posts by Katarzyna Wojtowicz →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *