Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy – niezbędny etap w walce z niedoskonałościami

Nasza skóra co dnia narażona jest na działanie różnych czynników zewnętrznych, jak: kurz, mikrocząsteczki unoszące się w zanieczyszczonym powietrzu czy bakterie. Gruczoły łojowe wydzielają sebum, czyli mieszankę lipidów, skwalenu, cholesterolu oraz wosków (tzw. łój skórny), które ma za zadanie chronić, nawilżać i dbać o sprężystość. Często zdarza się, że jego nadmierna produkcja powoduje zatykanie się porów skóry, w których dodatkowo „uwięzione” zostają zanieczyszczenia. Tak właśnie powstają zaskórniki, w których z czasem może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Jeśli chcesz walczyć z niedoskonałościami skóry, jej oczyszczanie jest etapem niezbędnym!

Skóra z niedoskonałościami – co jeszcze sprzyja powstawaniu zaskórników i zmian zapalnych

Sebum oraz wymienione czynniki zewnętrzne to nie jedyne przyczyny powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych (zwanych też wągrami). Większe ryzyko pojawiania się zmian skórnych wymagających oczyszczania dotyczy osób z zaburzeniami hormonalnymi, narażonych ma przewlekły stres czy tych, które nie dbają o zbilansowaną dietę. Bywa, że stan naszej skóry i to, jak reaguje ona na kontakt z zanieczyszczeniami, a także intensywność wydzielania sebum, uwarunkowane są genetycznie. Jednym z powodów powstawania niedoskonałości mogą być także błędy w pielęgnacji skóry, np. stosowanie kosmetyków na bazie wysuszających substancji jak SLS czy alkohol denaturowany.

Sprawdź, jak powstają zaskórniki i wągry oraz jak im skutecznie przeciwdziałać.

Każda skóra z niedoskonałościami wymaga starannego oczyszczania, aby była w stanie efektywnie reagować na kolejne zabiegi – nawilżające, regenerujące czy tonizujące. Przyczynę tych niedoskonałości należy ustalić dla podjęcia prawidłowego leczenia.

Rola oczyszczania twarzy w codziennej pielęgnacji

Usuwanie wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru sebum powoduje, że substancje aktywne z kosmetyków mogą wniknąć w skórę głębiej i działać bardziej skutecznie – przede wszystkim kosmetyków leczniczych, łagodzących stan zapalny w przebiegu trądziku zaskórnikowego (łac. acne comedonica). Ten trądzik charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum (łojotokiem skóry) oraz zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi, rzadko prowadzącymi do powstawania rozległego stanu zapalnego. Zaskórniki często prowokują do podejmowania prób mechanicznego ich usuwania, czyli wyciskania.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Hydrodekompresja w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka

wyciskanie pryszcza

Tymczasem skórę bardzo łatwo w ten sposób uszkodzić. A przecież włącza ona reakcje obronne, w tym… zwiększone wydzielanie sebum. Zaskórniki nie znikną, a może pojawić się ich więcej. Dodatkowo ręczne usuwanie wągrów stwarza ryzyko pojawienia się blizn i stanów zapalnych. Szczególnie niebezpiecznie jest wtedy, gdy zaskórniki wyciskamy na twarzy, i to brudnymi dłońmi.

Poczytaj więcej o tym, czemu nie warto wyciskać zaskórników.

Codzienne prawidłowe oczyszczanie skóry pomaga także usunąć jej martwe komórki, gromadzące się na powierzchni i sprawiające, że wygląda matowo, jest szorstka i łuszczy się. Oczyszczona skóra twarzy lepiej wchłania kosmetyki regeneracyjno-odżywcze, makijaż może dłużej się na niej utrzymać i wygląda bardziej naturalnie – a nie jak nieudolna próba maskowania niedoskonałości.

Częste błędy oczyszczania twarzy i jak ich unikać

Obok „radykalnych” działań, jak wyciskanie, do najczęstszych błędów oczyszczania skóry w warunkach domowych zaliczają się:

  • używanie zbyt agresywnych kosmetyków, np.: z alkoholem, silnymi detergentami, peelingów gruboziarnistych itd.;

  • stosowanie kosmetyków nieadekwatnych do rodzaju (typu) skóry – działanie takie może znacząco pogorszyć jej stan;

  • pomijanie któregoś z etapów pielęgnacji, np.: rezygnowanie z oczyszczania skóry wieczorem, zaniedbywanie demakijażu, jedynie okazyjne tonizowanie skóry itd.;

  • zbyt częste sięganie po kosmetyki oczyszczające – standardem jest używanie kosmetyków myjących dwa razy dziennie (rano i wieczorem), peeligów mechanicznych raz w tygodniu, a enzymatycznych 2–3 razy.

Oczyszczanie twarzy w domu – skuteczne metody

Skuteczne oczyszczanie twarzy w domowych warunkach wymaga zachowania żelaznej dyscypliny. Jeśli zabieramy się do tego okazjonalnie albo popełniamy opisane wyżej błędy, to efekty nie tylko nie będą widoczne, ale też mogą pojawić się kolejne problemy.

Mycie twarzy

Poranne i wieczorne mycie twarzy jest obowiązkowe. Rano można używać delikatniejszych kosmetyków, wieczorem – działających silniej. Zanim przystąpimy do mycia twarzy wieczorem, koniecznie należy zmyć makijaż! Żel do mycia twarzy, np. sebio+ z linii dermo face tołpa.®, nie służy do demakijażu. Działa inaczej: głęboko oczyszcza, delikatnie złuszcza i wycisza aktywne zmiany; usuwa zrogowaciały naskórek bez pocierania i podrażnień dzięki kwasom AHA i LHA; odblokowuje pory, uwalnia skórę od zanieczyszczeń i sebum; hamuje namnażanie niekorzystnych bakterii – robi to wszystko dopiero po użyciu na skórze prawidłowo oczyszczonej z makijażu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Nie masz czasu sprzątać? Wynajmij firmę!

czesanie wlosow

Peeling

Wystarczy raz w tygodniu złuszczyć naskórek mechanicznie, aby odblokować zatkane ujścia gruczołów łojowych. Po peeling enzymatyczny można sięgać nawet co 2–3 dni.

Warto zwrócić uwagę na kosmetyki łączące funkcje myjące i złuszczające, np. na musujący żel-peeling z kamforą do mycia twarzy z linii dermo face tołpa.®. Dzięki lekko rozgrzewającej kamforze, która otwiera pory, złuszczającemu enzymowi i drobinkom peelingującym – kosmetyk ten potęguje efekt oczyszczania.

Maseczki oczyszczające

W domowych warunkach warto sięgać po maski oczyszczające. Normalizująca maska głęboko oczyszczająca sebio max efekt z linii dermo face tołpa.® działa następująco:

  • złuszcza zrogowaciały naskórek,
  • głęboko oczyszcza,
  • absorbuje sebum i normalizuje jego wydzielanie,
  • reguluje rogowacenie skóry,
  • poprawia teksturę naskórka,
  • redukuje zaskórniki.

Usuwa uporczywe i nawracające niedoskonałości, zapobiega więc powstawaniu grudek i krostek oraz przyspiesza gojenie. Przeciwdziała tworzeniu się przebarwień potrądzikowych. Pozostawia też skórę gładką, pozbawioną toksycznych złogów i długotrwale matową.

Tonik

Nie można zapominać o tonizowaniu skóry. Normalizujący tonik matujący przywraca skórze fizjologiczne pH i działa antybakteryjnie, hamując namnażanie niekorzystnych bakterii. Zwęża rozszerzone pory, ogranicza liczbę zaskórników i przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Można go stosować przed nałożeniem i po ściągnięciu maseczki lub w trakcie dnia, jeżeli jest taka potrzeba.

kwiaty we wlosach

Jak dobrać metodę oczyszczania do swojego typu skóry

Jak już wspomniano, stosowanie kosmetyków oczyszczających nieadekwatnych do rodzaju (typu) skóry może znacząco pogorszyć jej stan. Kiedy na twarzy pojawiają się zaskórniki i wągry, to pierwszą, odruchową reakcją jest – wysuszyć! Tymczasem wypryski zwykle pojawią się, gdy ze skórą są już jakieś problemy, np. jest przesuszona lub wręcz odwodniona, bardzo wrażliwa, przetłuszcza się, z tendencją do pękania naczynek itd. Mało tego, skóra tłusta może być równocześnie odwodniona, a współwystępowanie wykluczających się na pozór problemów dermatologicznych może wprowadzić nas w konfuzję.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jakie alkohole oferuje marka Miler Spirits i czym się wyróżniają?

Tymczasem dobór kosmetyków oczyszczających musi uwzględniać całościowy obraz skóry.

Aby zaspokoić potrzeby osób, które nie mają czasu ani możliwości przeprowadzenia długiej diagnostyki dermatologicznej, tołpa.® oferuje kosmetyki do oczyszczania twarzy, na które doskonale zareaguje skóra zarówno wrażliwa i alergiczna, jak i mieszana i tłusta, mimo że boryka się dodatkowo z niedoskonałościami.

Oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważnym etapem codziennej pielęgnacji. Usuwa się wtedy zanieczyszczenia, nadmiar sebum i martwe komórki, co przyczynia się do zachowania czystej, zdrowej i promiennej skóry. Regularne oczyszczanie twarzy pomaga również przygotować skórę na działanie kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych i zapobiega stanom zapalnym, takim jak trądzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *