kobieta trzyma grejpfruta

8 rodzajów budowy waginy – jak może wyglądać?

Mimo że świat się zmienia i ludzie staja się bardziej otwarci, a temat seksu nie jest niczym wstydliwym, to jeśli mowa o narządach płciowych, to są to nadal tematy tabu. Okazuje się, że jeśli chodzi o te kobiece, to mogą one znacznie różnić się od siebie wyglądem. Może być to zaskakujące, jednak waginy pań różnią się swoją budową. 

Wagina – jak może wyglądać?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czym jest wagina. Otóż to nic innego jak pochwa, która jest końcowym odcinkiem układu rozrodczego kobiety. W jej wnętrzu produkowana jest wydzielina oraz śluz. Wejście do niej otulają wargi sromowe, dodatkowymi jej elementami są łechtaczka i wzgórek łonowy. Wyróżnia się dwie części pochwy i są to przeponowa oraz śródmiednicza. Dolna część pochwy ma kształt lekko spłaszczony i cylindryczny. Panie, które mają za sobą choćby jeden poród, mogą pochwalić się pochwą o poprzecznym przekroju, który przypomina literę H.

Inna odmienną rzeczą, która dzieli kobiety, jeśli chodzi o wygląd pochwy, jest również jej kolor. Wyróżnia się takie kolory jak brzoskwiniowy, różowy, fioletowy lub brązowy. Niektóre panie mogą zauważyć, że ich wagina ma kolor czerwony, jednak taki kolor powinien nas niepokoić. Konieczna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza jeśli dodatkowo odczuwamy bóle. Może być to problem alergiczny, infekcyjny lub zwyczajne podrażnienie.

Bardzo ważna jest jej odpowiednia higiena. Należy dokładnie myć ją specjalnymi płynami przeznaczonymi do higieny miejsc intymnych. Ciekawym rozwiązaniem jest także używanie chusteczek, które pełnia taką samą funkcję, a dodatkowo nadają pochwie świeżości i hamują powstawanie przykrego zapachu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza podczas miesiączki. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stały się płyny do irygacji, dzięki którym pozbywamy się pałeczek mlekowych powodujących infekcje. Należy jednak pamiętać, że należy stosować je pod okiem lekarza, by sobie nie zaszkodzić.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu i rozwodzie?

kobieta trzyma kwiata

Rodzaje waginy – jak może wyglądać jej budowa?

1. Wagina Barbie

Nazwa ta pochodzi od lalki Barbie, która jest mała, a dodatkowo wagina ta przypomina tą lalki, najprościej mówiąc, jest ona prawie niewidoczna. Oznacza to, że zarówno wargi sromowe mniejsze, jak i większe są małe. Wskutek tego żadne części pochwy nie są spod nich widoczne.

2. Wagina bułeczka

Cechują ją duże wargi sromowe większe i małe mniejsze. W przypadku tych większych są one tak spore i mięsiste, że zakrywają te mniejsze, które wydają się być prawie niewidoczne.

3. Wagina motylek

Wiele kobiet ma tego rodzaju waginę. Jak zatem wygląda? Najprościej mówić, to właśnie wagi sromowe mniejsze są większe i wystają poza zewnętrzne.

4. Wagina podkowa

W tym przypadku wargi sromowe większe częściowo zasłaniają te mniejsze, jednak nie do końca, ponieważ lekko wystają.

5. Wagina tulipan

W tym przypadku na całej długości warg sromowych większych te mniejsze są znacznie wyeksponowane.

6. Wagina wypukła

W przypadku tego rodzaju waginy pierwsze skrzypce gra wzgórek łonowy. Najczęściej jest on lekko wysunięty i ma kształt trójkąta lub nieco okrągły.

7. Wagina asymetryczna

Jest to najpopularniejsza wagina wśród pań. Co ją cechuję? Przede wszystkim warga sromowa jest nieco oddalona od drugiej, a dodatkowo są większe i dłuższe.

8. Wagina kolorowa

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o kolor waginy, a raczej o kolory, ponieważ każdy element ma inny. Jest to bardzo rzadki rodzaj waginy, a zarazem pożądany. Dlatego też panie coraz częściej starają się zabarwiać poszczególne elementy. Niestety nie do końca jest to bezpieczne.

Budowa waginy – jest gorsza lub lepsza?

Kobieca pochwa jest dla kobiet bardzo ważna i starają się one o nieszczególnie dbać. Odgrywa ona bardzo dużą rolę, jeśli chodzi o pożycie seksualne i podniecenie partnera, jednak nie mniejsze, jeśli chodzi o poród czy zapłodnienie. Mimo że różnią się one budową i wyglądem, wcale nie oznacza to, że są one gorsze lub lepsze. Niestety zdarza się, że niektóre rodzaje pochwy mogą dawać nam dyskomfort podczas stosunku, jednak zawsze jest to sprawa indywidualna. Zazwyczaj wagina kobieca ma od 6 do 8 centymetrów długości. Według badań statystycznych zdarzają się jednak te, które osiągają nawet 15 centymetrów. Co ciekawe w momencie podniecenia, nasza wagina jest znacznie dłuższa, jest to naturalny proces.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Cytaty o kobietach - TOP 100 najpiękniejszych z nich

Czy można zmienić kształt waginy?

Paniom bardzo zależy na tym, by ich partnerzy czuli na widok ich waginy podniecenie. Dlatego też szczególnie o nią dbają. Nie jedna z nich marzy o tym, by zmienić jej kształt na bardziej atrakcyjny.  Okazuje się jednak, że naprawdę jest to możliwe i coraz więcej kobiet decyduje się na tego typu zabieg. Chodzi o operację plastyczną, która wykonywana jest w coraz większej liczbie klinik, również w Polsce. Dzięki zabiegowi waginoplastyki mamy możliwość nie tylko zmiany jej koloru, ale również zwężenie tej części kobiecego ciała. Największa ilość pań, które decydują się na taką operację to te, które mają za sobą ciąże i poród. To właśnie on wpływa na zmianę jej wyglądu. Niestety mimo to, że wraca ona do swojego naturalnego wyglądu, to jest to proces długotrwały. Zazwyczaj proces ten trwa około 8 tygodni, jednak może się to znacznie wydłużyć.

Zabieg waginoplastyki stosuje się także, podczas gdy kobiety odczuwają dyskomfort związany z jej budową podczas noszenia bielizny lub stosunku. Podczas tego zabiegu możemy zdecydować się na zwężenie wejścia do pochwy, odkrycie łechtaczki lub zwiększenie, lub pomniejszenie warg sromowych. Coraz więcej młodych kobiet decyduje się także na odbudowanie swojej błony dziewicze, co kilka lat temu mogłoby wydawać się niewiarygodne. Niestety nie każdego na to stać, ponieważ jest to naprawdę drogi zabieg. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie do tego zabiegu i konsultacje lekarskie.

Innym popularnym zabiegiem jest labioplastyka. Polega on na wycięciu warg sromowych, tak by zmniejszyć waginę lub formować ją. Warto jest jednak zdecydować się na tego typu zabieg wyłącznie w przypadku przerostu warg sromowych, które wpływają na nasz dyskomfort.

Coraz częściej panie decydują się na piercing, czyli przekuwanie elementów waginy. Zazwyczaj kolczyk umieszczany jest na łechtaczce lub na wargach sromowych. Jeśli kobiety uważają, że zwiększy to ich doznania podczas stosunku, to znacznie się mylą, ponieważ ma on na celu jedynie zdobienie waginy.

Katarzyna Grochowska

Seksuolożka oraz redaktorka działu "Seks" i "Związki".

Zobacz wszystkie posty Katarzyna Grochowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *