szczesliwa rodzina

Cytaty o rodzinie – TOP 102 najpiękniejszych sentencji i myśli

Złote myśli o rodzinie można zawiesić na ścianie, jak i napisać w dedykacji. To słowa, które mocno zapadają w pamięć, a ich przesłanie dosłownie chwyta za serce. Nie znasz takich sentencji? W naszym rankingu znalazły się najpiękniejsze cytaty o rodzinie. Zebraliśmy aż 102 propozycje!

102 najpiękniejszych cytaty o rodzinie

Teksty o rodzinie są to wzruszające myśli dotyczące bliskich krewnych. Takie słowa zapisane na kartce z życzeniami lub na zdjęciu, czy w widocznym miejscu w domu będą pięknym wspomnieniem. Zawsze będą przywoływać w głowie konkretnych członków rodziny. W naszym rankingu masz TOP 102, czyli piękne, mądre, a także smutne cytaty, czyli naprawdę odmienne.

Wzruszające cytaty o rodzinie

Rodzina to dla wielu najważniejsza rzecz na świecie. Wspomnienia o krewnych budzą naprawdę różne emocje. W naszym zestawieniu znajdziesz wzruszające cytaty, które rozczulają. Oto one:

1.„Dziecko wie, kiedy człowiek się o nie troszczy. Wie i nie zapomina”.

Joyce Carol Oates

2.”Mieć miejsce, do którego się wraca, to mieć dom. Mieć osobę, którą się kocha, to mieć rodzinę.”

3.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem.”

Antoni Kępiński

4.”Rodzina jest jak gałęzie na drzewie. Wszyscy rośniemy w różnych kierunkach, ale mamy te same korzenie.”

5.„Ludzie nie mają pojęcia, czym jest strach, dopóki nie zostaną rodzicami”.

Hubert Hender

6.”Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.”

Dalajlama

7.„Gdy ludzie zostają rodzicami i wciąga ich wir pracy, to zapominają o tym, że małżeństwo jest jak kwiat. Niepodlewany i zaniedbany, zwiędnie”.

Agata Przybyłek

8.”Przechodzisz przez życie, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi, ale pod koniec dnia, wiesz, że chodzi o rodzinę.”

9.”Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają.”

Cassandra Clare

10.”Rodzina to niezwykłe zjawisko. Trzeba naprawdę dużo cierpliwości i dobrych chęci, żeby miała rację bytu.”

Jay Crownover

11.”Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę.”

Sophia Loren

12.„Aby jutro być we wspomnieniach swoich dzieci, musisz być w ich życiu dzisiaj”.

Barbara Johnson

13.”Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie.”

Richard Paul Evans

14.„Nie wybierasz swojej rodziny. Jest darem od Boga dla ciebie, tak jak ty jesteś dla niej”.

Desmond Tutu

15.”Rodzina to niekoniecznie ci ludzie, wśród których człowiek się rodzi. Można ją sobie znaleźć samemu. Tam, gdzie jest bezpiecznie i ciepło. Tam gdzie człowiek czuje, że właśnie tu jest jego miejsce”

Judy Westwater – Dziecko ulicy

16.”Radości życia rodzinnego są najpiękniejsze na świecie, a radość, jakiej rodzice doświadczają na widok swych dzieci, jest najświętsza.”

rodzina

Mądre cytaty o rodzinie

Cytaty o rodzinie z ukrytym przekazem z pewnością skłonią do rozważań i to na różne tematy. Z ich pomocą będzie łatwiej zrozumieć relacje najbliższych, do tego inspirują do zmian na lepsze. Takie sentencje mają ukrytą życiową mądrość. Poniżej znajdziesz kilka takich myśli:

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak wybrać najlepsze łyżworolki?

1.”Jaką wdzięczność okażesz rodzicom, takiej spodziewaj się od swoich dzieci”
Tales z Miletu

2.”Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna, nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.”

3.”Nie wybieramy sobie rodziców, podobnie jak rodzice nie wybierają sobie dzieci. Niemniej powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by otrzymali od nas to, co mamy najlepszego.”

Colleen Hoover

4.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem”

Antoni Kępiński

dzieci nie mogą zrobić rodzicom takiego wstydu, jak rodzice dzieciom.”

Jan Kurczab

5.”Rodzina to coś najważniejszego, nie można jej bezkarnie założyć, a potem bezkarnie odłożyć, zlikwidować, nie pamiętać, nie czuć się zobowiązanym, rodzina to jest coś świętego, tego się w domu nauczyłam, to mi wbijano do głowy”
Katarzyna Grochola

6.”Człowieczeństwo to dbanie o swoją rodzinę i zdolność do poświęceń dla innych ludzi.”

Magic Johnson

7.„W naszej rodzinie przepis na miłość brzmiał tak: im bardziej się o ciebie martwię, tym bardziej cię kocham”

Katarzyna Grochola.

8.”Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają.”

Cassandra Clare

9.”Rodzina jest dla człowieka niczym płótno dla artysty. Przelewamy na nie nasze najwspanialsze marzenia. Kreślimy je często w sposób niedoskonały i nieudolny, ale wszyscy jesteśmy przecież zaledwie amatorami w sztuce życia. Jeśli jednak nie skupiamy się na roztrząsaniu własnych pomyłek, z czasem powstają w ten sposób prawdziwe arcydzieła. Z czasem uczymy się także, że to nie piękno końcowego efektu godne jest najwyższej pochwały, lecz wysiłek, jaki wkłada się w jego malowanie”
Richard Paul Evans

10.”Miłość rodziny i wsparcie z jej strony, boska pomoc, determinacja i wiara we własne siły sprawiają, że można osiągnąć coś, o czym się nawet nie marzyło.”

James Scott

11.”Najlepszym spadkiem, jaki możemy pozostawić naszym dzieciom, są szczęśliwe wspomnienia.”

12.”Najważniejsza rzecz w życiu to rodzina. Najpierw ta w której się urodziłeś, później ta, którą sam stworzyłeś.”

Peter Sellers

13.”Nie chodzi o to, jak wielki jest dom, tylko ile jest w nim SZCZĘŚCIA”

14.”Dziecko i dorosły to dwie różne części ludzkości, które nawzajem wpływają na siebie i przy obopólnej pomocy powinny współistnieć w harmonii. To nie jest więc tylko tak, że dorosły musi pomagać dziecku, ale także dziecko musi pomagać dorosłemu”.

Maria Montessori

15.”Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie.”

16.”Macierzyństwo nie jest dla słabych duchem. Żaby w salonie, pokrwawione kolana i inwektywy od nastolatki nie są dla mięczaków.”

Danielle Steel

17.”I ostatnim kęsem chleba podzielić się z bratem trzeba.”

18.”Zadziwiające jak osądzamy bliskich, nie zdając sobie sprawy z podłości naszego lekceważenia, dopóki ich nam nie zabraknie, dopóki nie zabiorą ich nam. Zabierają, bo nigdy do nas nie należeli…”

19.”Ojcowska łagodność syna psuje.”

20.”Twoi bliscy i ukochani to najważniejsze, co masz!”

21.”Dobra matka znaczy więcej niż stu nauczycieli.”

radosna rodzina

Smutne cytaty o rodzinie

Nie wszystkie rodziny są pełne, jak i zawsze szczęśliwe, bo ich sytuacje bywają odmienne. Nie da się ukryć, że relacje bliskich mogą być niezwykle skomplikowane. Poniżej znajdziesz cytaty o rodzinie, które są nostalgiczne, a nawet i smutne:

1.”Rodzina może rozpaść się na różne sposoby. Wystarczy źdźbło egoizmu, pech i szczypta chciwości. Ale ściśle utkana tworzy więź, której nic nie pokona.”

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  100 podchwytliwych zagadek z odpowiedziami dla dzieci i dorosłych

Jodi Picoult

2.”Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej – odstraszającym przykładem”.

Albert Einstein

3.”Nie wybieramy sobie rodziców, podobnie jak rodzice nie wybierają sobie dzieci. Niemniej powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by otrzymali od nas to, co mamy najlepszego.”

Colleen Hoover

4.”Rodzina nigdy nie jest taka, jakiej pragniemy. Wszyscy marzymy o tym, co niemożliwe: idealnym dziecku, kochającym mężu,o matce, która kiedyś nie chciała nas zatrzymać. Żyjemy w dużych domkach dla lalek, kompletnie nieświadomi tego, że w każdej chwili może pojawić się wielka dłoń i zmienić wszystko, co nas otacza, wszystko, do czego jesteśmy tak przywiązani.”

5.”Krewni są jak piękny, górski krajobraz: najlepsze wrażenie czynią z daleka.”

6.”Rodzina to niekoniecznie ci ludzie, wśród których człowiek się rodzi. Można ją sobie znaleźć samemu. Tam, gdzie jest bezpiecznie i ciepło. Tam gdzie człowiek czuje, że właśnie tu jest jego miejsce.”

7.”Nie ma takiej rodziny, żeby coś w niej nie śmierdziało.”

8.”Umieć kochać – do tego trzeba ukończyć szkołę cierpienia.”
Claude Lelouch

9.”Kochałam go,ale nie wiedziałam,nie miałam pojęcia,jak naprawić to wszystko,co zepsuło się w naszej rodzinie.”

10.”Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego jaki kształt nadaje nam dzieciństwo.”

11.”Jedynym miejscem familijnej zgody bywa zazwyczaj grób rodzinny.”

12.”Małżeństwo i rodzina są tylko i wyłącznie tym, co sami z nich czynimy. Bo inaczej stają się szopką hipokryzji. Rupieciarnią i gołosłowiem. Ale jeśli jest w tym prawdziwa miłość, o której się nie gada i nie rozgłasza na wszystkie strony świata, którą czuć i którą się okazuje…”

13.”Członkowi rodziny wolno narzekać i krytykować innych jej członków, ale obcym od tego wara.”

Markus Zusak

14.”Krewnym jest się dzięki przodkom, a nie dzięki pieniądzom.”

rodzina na spacerze

Cytaty o szczęśliwej rodzinie

Cytaty o rodzinie to głównie te bardzo szczęśliwe. W słowach ukryty jest optymizm, a także spełnienie. W naszym rankingu znalazły się następujące sentencje:

1.”Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić.”

Maxime Chattam

2.„To chyba jest właśnie miłość. Kiedy się ma kogoś w domu i zawsze się do niego wraca.”

Jeffery Deaver

3.”Gdy dzieci się śmieją lub gdy płaczą… Wtedy wiadomo, że wokół ciebie jest rodzina.”

4.”Przechodzisz przez życie, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi, ale pod koniec dnia, wiesz, że chodzi o rodzinę.”

Rod Steward

5.”Życie rodzinne nie składa się z wielkich spraw. Składa się z nie-wydarzeń: posiłków, kłótni, wspólnego czytania książek, piłki nożnej w ogródku, szykowania się do szkoły.”

Claire Dederer

6.”Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”
Laura Lippman

7.„Szczęśliwe małżeństwo to mieszanka herbaty, składająca się z miłości, przyjaźni, namiętności i szacunku”

Jaroslav Durych

8.”Ciekawe, że z pokolenia na pokolenie dzieci są coraz gorsze, natomiast rodzice coraz lepsi, a więc z coraz gorszych dzieci wyrastają coraz lepsi rodzice.”

9.„Może w tym właśnie leży istota dzieciństwa: umieć być szczęśliwym bez żadnego konkretnego powodu.”

Pierre La Maure

10.”Każda rodzina ma swoją historię. Najpiękniejsze jest to, że te historie są nakreślone na piasku, nie wykute w granicie. To cudowne – ponieważ możemy je zmieniać.”

11.”Bóg dał nam przyjaciół, aby uzupełnić nasze rodziny.”

12.”Dom rodzinny jest zwykle miejscem, gdzie wyładowuje się nagromadzone w ciągu dnia urazy. Jest miejscem oczyszczenia, w którym można pozwolić sobie na więcej niż poza domem.”

Antoni Kępiński

13.”Pozostawiłam więc moją cudowną, inteligentną rodzinę, zanurzyłam się w ciepłej kąpieli i zaczęłam rozważać samobójstwo przez utopienie. Potem jednak przypomniałam sobie o resztkach ciasta czekoladowego w lodówce i wynurzyłam się, nabierając powietrza w płuca. Dla niektórych rzeczy warto żyć.”

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  SMS na dobranoc dla niego i dla niej - 50 najlepszych czułych wiadomości od serca

rodzina w lesie

Przysłowia o rodzinie

Słowo „rodzina” pojawia się w wielu przysłowiach. Mamy wtedy krótkie, zazwyczaj rymowane zdania, które potrafią dobrze opisać życie familijne. Niektóre z nich są zabawne, pozostałe nostalgiczne, choć większość ma w sobie ludowe mądrości. Poniżej znajdziesz popularne przysłowia o rodzinie:

1.”Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach.”

2.”Koła rodzinnego nie tworzy się cyrklem.”

3.”Nie zawsze z dobrych rodziców synowie dobrzy.”

4.”Ojcem zostać łatwo, znacznie trudniej nim być.”

5.”Mąż doradza, a przy żonie władza.”

6.”Dobra matka znaczy więcej niż stu nauczycieli.”

7.”Kto ma dzieci, ten nie jest panem swojego czasu.”

8.”U dobrego męża dobra żona.”

9.”Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie.”

10.”Dzieci i długi rosną jak grzyby po deszczu.”

11.”Nic prędzej do dziatek nie przylgnie jak przykład rodziców.”

rodzice z dzieckiem

Najlepsze krótkie cytaty o rodzinie

Krótkie cytaty o rodzinie łatwo zapamiętać. Takie myśli są zawarte w maksymalnie dwóch zdaniach. Dają do myślenia, inspirują i zmieszczą się zapisane prawie na wszystkim. Poniżej znajdziesz takie krótkie sentencje o życiu rodzinnym. Oto one:

1.„Człowiek schowa się przed rodziną, żeby zająć się sprawami, którymi zająć się powinien, ale wszędzie go dosięgną.”

2.”Koloryt naszego świata wywodzi się ze stosunku do matki, a jego forma ze stosunku do ojca”.

Antoni Kępiński

3.”Co innego jest być krewnym lwa, co innego wilka”.
4.”Nawet największy sukces w życiu publicznym nie wynagrodzi porażki w domu.”

5.”Szczęśliwa rodzina to tylko wcześniejsze niebo.”

6.”Dziecko – to przecinek między ojcem i matką. Ale i spójnik.”

7.”Małe dzieci piszczą, a duże niszczą.”

8. ”Rodzina jest dla człowieka korzeniami, przyjaciele łodygą, a miłość kwiatem.”

9. ”Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska.”

10.”Rodzina to nie przeszłość, nie można o niej nie myśleć. Człowiek ma ją w sercu, dokądkolwiek idzie.”

11.”Rodzina – ta droga ośmiornica, z której macek nigdy nie do końca uciekamy, ani w głębi serca nigdy nie ma takiej woli.”

Dodie Smith

12.”Człowiek, który ma dzieci, nie potrzebuje aniołów.”

13.”Dziś rzeczywistą głową rodziny jest ten kto decyduje, na jaki program nastawić program.”

14.”Bez rodziny człowiek sam na świecie drży z zimna.”

Andre Maurois

15.”Upływający czas mierzy się wiekiem dzieci.”

16.”Życie jest cenne, a relacje cenne. Jestem wielkim wyznawcą rodziny.”

Po prostu Goodman

17.”W życiu są ważne dwie rzeczy: żeby sufit nie spadł na głowę oraz żeby bliscy mieli podobne poczucie humoru.”

18.„Rodzina – tu zaczyna się życie, a miłość nigdy się nie kończy.”

19.”Telewizja to grobowiec rodzinnej wrażliwości.”

20.”Ojciec jest głową rodziny, a matka jej sercem.”
Józef Bułatowicz

21.„Posiadanie dzieci jest powodem do podróżowania, nigdy powodem do zatrzymania się.”

22.”Matka jest geniuszem dziecka.”

23.„Rodzina to jeden z najwspanialszych pomysłów Pana Boga.”

24.”Dom rodzinny, to strych naszej świadomości.”

25.”Miłość rodzinna jest największym życiowym błogosławieństwem.”

26.”Dom – to nie miejsce, gdzie mieszkasz, ale miejsce, gdzie Cię rozumieją.”

27.”Życie – to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci.”

28.„Rodzina jest kompasem, który prowadzi nas przez mrok. Siłą, by zdobywać wielkie szczyty i azylem, kiedy musimy odpocząć.”

29.„Nie chodzi o to, jak wielki jest dom, tylko ile jest w nim SZCZĘŚCIA.”

30.”Ciekawe, że z pokolenia na pokolenie dzieci są coraz gorsze, natomiast rodzice coraz lepsi, a więc z coraz gorszych dzieci wyrastają coraz lepsi rodzice.”

Katarzyna Grochowska

Seksuolożka oraz redaktorka działu "Seks" i "Związki".

View all posts by Katarzyna Grochowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *