Kwestionariusz osobowości zawiera wiele pytań na podstawie których przydziela się osobę do konkretnego typu osobowości. Najrzadszą z nich jest Rzecznik o skrócie INFJ. INFJ jest to osobowość typu Rzecznik. Bardzo ciekawe jest to, że ten typ osobowości posiada tylko 1 % całej populacji.
Co oznacza MBTI?
Całkowita nazwa tego skrótu to Meyers – Briggs type indicator. Jest on oznaczeniem kwestionariusza samoopisowego. Zawiera on różne typy osobowości ludzi.
Rzecznik – osobowość typu INFJ
Skrót INFJ oznacza Introverted Intuitive Feeling Judging, na polski tłumacząc: Introwertyczny Intuicyjny Uczuciowy Osadzający. Są to osoby, które obdarzeni są bardzo pomocni, empatyczni, moralni i posiadają rzadką intuicję. Ludzie o takiej osobowości świetnie spełniają się nie tylko w związkach, ale również w pracy.
Cechy rzecznika – jakie są?
Rzecznicy są bardzo oryginalnymi osobowościami. Posiadają one unikatowe podejście do życia i miłości. Tak naprawdę na to jak się zachowuje ma wpływ jego otoczenie. Jest ekstrawertyczny i introwertyczny, jednak bardzo pozytywny. Posiada on kilka podstawowych cech, są to między innymi:
- Wzmożona intuicja
Rzecznicy bardzo ufają swojej intuicji, a co najbardziej zaskakuje, ta rzadko go zawodzi. Takich osób nigdy nie można do niczego namówić na siłę, żyją one zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dzięki temu są bardzo cennymi pracownikami, działają oni dość szybko, a co najważniejsze bardzo skutecznie.
- Talent pisarski
Rzecznicy posiadają bardzo bujną wyobraźnię, co ułatwia im pracę w dziedzinie dziennikarstwa. Zawód pisarza jest dla nich wprost stworzony. Stawiają na dążenie do celu i idą w tym kierunku ze sporą łatwością.
- Empatyczność
Rzecznicy mają pewną “moc”, otóż z łatwością potrafią czytać ludzi. Ich intuicja pozwala im na szczegółowe poznanie ludzi, co ułatwia im odnalezienie się i pracę w grupie. Są bardzo lubiani przez innych ludzi, mimo, że są introwertykami.
- Wysoka moralność
Są oni bardzo wrażliwi i emocjonalni. Cechuje ich również moralność, która jest dla nich bardzo ważna.
- Bezinteresowna pomoc
Rzecznicy nie robią niczego dla swoich korzyści. Bardzo chętnie pomagają potrzebującym, nie licząc na nic w zamian.
Zalety i wady Rzecznika (INFJ)
Rzecznik mógłby wydawać się chodzącym ideałem, jednak jak każda osobowość ten również ma swoje wady.
Zalety Rzecznika:
- “szósty” zmysł – posiadają oni wzmożona intuicję, która rzadko ich zawodzi. A gdyby tego było mało, bardzo często z niej korzystają
- “zbawiają świat” – bardzo chętnie walczą z tym co złe, chcąc zbawić przy tym cały świat. Bardzo chętnie pomagają potrzebującym i nie chcą niczego w zamian. Bardzo chętnie zakładają różne instytucje, które mają na celu pomoc, na przykład: fundacje czy stowarzyszenia.
- Nie można ich przekupić – jest to bardzo pozytywna cecha. Jeśli więc posiada jakieś zdanie na konkretny temat to bardzo ciężko przekonać go do jego zmiany.
- Dają z siebie wszystko – są oni bardzo aktywni, zawsze dają z siebie 100 %, są kreatywne i samodzielne
- Są zdolni do wielu emocji – rzecznicy bardzo lubią prowadzić rozmowy “z samym sobą”. Jest to dla nich bardzo ważne, chętnie słuchają swojej intuicji. Przeżywają jednocześnie wiele sprzecznych emocji, nie do końca są jednak tak zamknięci w sobie jakby się mogło wydawać.
- Relacje z innymi ludźmi są dla nich bardzo ważne – mimo, że lubią pobyć sami ze sobą, potrafią i zależy im na tym, by ich relacje z innymi ludźmi były poprawne. Są wspaniałymi parterami w związkach, przyjaciółmi, słuchaczami. Potrafią wzbudzić zaufanie i co najważniejsze są bardzo lojalni.
Wady Rzecznika:
- Czują się nierozumiane – bardzo często wydaje im się, że nikt ich nie rozumie. Oczywiście stanowią tylko 1 % populacji nie oznacza to jednak, że nie potrafią stworzyć związku lub znaleźć przyjaciół.
- Są zbyt emocjonalne – co oznacza, że bardzo łatwo jest je zranić. Mają w sobie wiele emocji, które nimi targają. nie przywiązują się zbyt szybko, jednak są stali w uczuciach.
- Nie potrafią się bronić przed krytyką – Rzecznicy wbrew pozorom nie są zbyt odporni na krytykę z zewnątrz. Starają się oczywiście przyjmować ją na spokojnie, jednak trudno im się z nią pogodzić.
- Zarażają się emocjami – powinni otaczać się pozytywnymi osobami, ponieważ jeśli przebywają z osobami, które są zdenerwowane, emocje te udzielają się im.
- Nie myślą o sobie – niestety ich osobowość sprawia, że bardzo często skupiają się oni na innych, a zwłaszcza na ich potrzebach, dlatego też mogą zapomnieć o sobie i swoich potrzebach.
Związki a Rzecznik (INFJ)
Rzecznicy są idealnymi partnerami. Oczywiście potrzebują pobyć czasem sami ze sobą, jednak, jeśli się zakochują to na stałe. Są również lojalni i kierują się wysoką moralności, dlatego też żadne zdrady im nie w głowie. Dzięki temu, że są bardzo emocjonalni możemy je łatwo zranić, ale należy pamiętać, że zawsze przekładają szczęście innych nad swoje, nie jest to więc takie proste. Angażują się w swój związek w 100 % nie grozi ci więc brak zainteresowania i to, że nie będzie poświęcał ci zbyt dużo uwagi. Potrafi pogodzić swoje zapotrzebowanie na pobycie samym ze sobą z czasem dla ukochanej osoby.
Rzecznik a praca zawodowa. Osoby o osobowości Rzecznika są bardzo cenieni i poszukiwani. Tacy kandydaci posiadają wiele cech, które są wprost poszukiwane przez właścicieli wszelkich firm. Są pracowici, potrafią w bardzo szybki sposób złapać kontakt z pozostałymi współpracownikami i angażują się w swoją pracę w 100%, dając siebie wszystko. Dzięki swojej “nadprzyrodzonej” intuicji potrafią podejmować odpowiednie decyzje i prawie zawsze prowadzą go one do sukcesu. Jeśli natomiast chodzi o to jaki rodzaj pracy jest odpowiedni dla Rzecznika, to odnajdzie on się w każdej, be wyjątku. Jego chęć pomocy, wyobraźnia i wytrwałość w dążeniu do celu sprawiają, że staje się on niezastąpiony.
Zawody dla Rzecznika – poznaj najlepsze z nich!
- redaktor
- kompozytor
- tłumacz
- psycholog
- adwokat
- analityk
- naukowiec
- dyrygent
- doradca personalny
- pracownik opieki społecznej
Chcesz wiedzieć czy jesteś Rzecznikiem? Sprawdź nasze pytania!
Gdy wiemy, że osobowość Rzecznika jest tak rzadka, a jego cechy charakteru są tak wyjątkowe, chcielibyśmy zostać jednym z nich. Odpowiadając na kilka pytań będziesz w stanie odpowiedzieć sobie czy jesteś w tej grupie.
- Lubię robić coś dla kogoś nie oczekując niczego w zamian
- Bardzo często zdarza się, że rozumiem uczucia i emocje innych ludzi
- Lubię samotność, najlepiej wtedy odpoczywam
- Lubię myśleć o sobie, o ludziach i o tym co mnie otacza
- Zdarza mi się uszczęśliwiać kogoś nawet jeśli on tego nie chce
- Jestem dobrym słuchaczem i często to słyszę
- Automatycznie pomagam ludziom w potrzebie
- Często skupiam się na pomaganiu innym, zapominając przy tym o sobie
- Lubię wysłuchiwać zwierzeń
- Jestem nieugięty, zawsze trzymam się wyłącznie swoich poglądów
- Nie lubię hałasu
- Unikam manipulacji
- Jestem bardzo kreatywny
Gdy odpowiedziałeś już na pytania, podlicz swoje odpowiedzi. Jeśli odpowiedziałeś na większość pytań w sposób potwierdzający to najprawdopodobniej masz osobowość Rzecznika. Należy jednak pamiętać, że test ten ma charakter podglądowy. Jeśli natomiast nie jesteś pewien możesz skorzystać z pomocy psychologa, który “wyda” profesjonalny opis.
Znani Rzecznicy
Oczywiście istnieje wiele znanych osób, które posiadały osobowość typu INFJ. Są to między innymi:
- Goethe – niemiecki poeta, światowy pisarz, dramaturg, polityk, prozaik
- Matka Teresa z Kalkuty – albańska zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości
- Nelson Mandela – polityk, prezydent RPA, działał na rzecz praw człowieka
- Martin Luther King – pastor, działał na rzecz równouprawnienia dla osób czarnoskórych
- Morgan Freeman – aktor, reżyser, laureat wielu nagród
- Lady Gaga –piosenkarka, pianistka, aktorka, producentka
- Nicole Kidman – aktorka, laureatka wielu nagród
- Rose Bukater – aktorka grająca starszą Kate Winslet w filmie “Titanic”
- Michael Scofield – jest to postać fikcyjna z serialu Prison Break, główny bohater
Osoby INFJ, czyli o osobowości Rzecznika są wprost mówiąc wyjątkowe, potrafią dokładnie “czytać ludzi” i mają ogromną intuicję, której nigdy nie wykorzystują przeciwko drugiej osobie. Mimo, że lubią samotność, bardzo chętnie pomagają innym, uszczęśliwiając ich choćby “na siłę”. Są bardzo interesującymi inteligentnymi ludźmi, sprawdź może Ty również nim jesteś?

Doświadczona psycholożka i redaktorka działu „Psyche”.