kobieta pociesza przyjaciolke

Jak pocieszyć przyjaciółkę? 10 sposobów na pocieszenie kumpeli

Niestety często jesteśmy zmuszeni do tego, by pocieszyć przyjaciółkę. Staramy się wtedy zrobić wszystko co w naszej mocy, by ją w jakiś sposób uszczęśliwić, nawet, gdy ona najzwyczajniej chce zostać sama. Aby to zrobić musimy poznać powód jej cierpienia i złego nastroju. Jak pocieszyć przyjaciółkę?

Koniecznie pociesz swoją przyjaciółkę!

Tak, często zdarza się, że nasi przyjaciele mają zły nastrój. Chcemy wtedy zrobić wszystko co w naszej mocy, by ich pocieszyć i wywołać uśmiech na ich twarzy. Aby móc to zrobić konieczne jest ustalenie przyczyny jej cierpienia. Mogą być to, na przykład:

 • Zdrowie – jest to częsty powód do prawdziwych zmartwień
 • Kłótnia z kimś bliskim
 • Problemy rodzinne
 • Problemy w szkole
 • Problemy w pracy
 • Wątpliwości
 • Problemy w związku
 • Rozstanie

Przyjaciele są właśnie od tego, by być przy sobie na dobre i na złe i wspierać się nie tylko w tych szczęśliwych momentach, ale również w tych gorszych. Czasem takie pocieszenie jest naprawdę bardzo trudne i nie zawsze wiemy w jaki sposób to zrobić. Jak pocieszyć przyjaciółkę?

przyjaciolki pocieszaja kobiete

Jak pocieszyć kumpelę? 10 sposobów na pocieszenie przyjaciółki

Przedstawiamy wam kilka skutecznych sposobów na pocieszenie przyjaciółki. Nie martw się, jeśli nawet myślisz, że nie potrafisz tego zrobić to z przyjemnością ci w tym pomożemy. Jeśli nie wiesz, jak pocieszyć przyjaciółkę po rozstaniu, która ma złamane serce to zapoznaj się z naszymi radami.

1. Wysłuchaj jej

Rozmowa jest bardzo ważna. Oczywiste jest, że twoja przyjaciółka, która jest w trudnej sytuacji potrzebuje z kimś szczerze porozmawiać, wyżalić się i wyrzucić z siebie to co nas trapi. Rozmowa jest kluczem do rozwiązania najstraszniejszego problemu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Jak znaleźć przyjaciół? 20 sposobów, które ci w tym pomogą

2. Okaż jej współczucie

Jeśli nie wiesz, jak pocieszyć przyjaciółkę to pamiętaj, że przede wszystkim nie zależnie od sytuacji musisz okazać jej zrozumienie i współczucie. Postaraj się postawić w jej sytuacji, tak byś poczuła to co czuje ona. Będzie ci łatwiej, gdy zrozumiesz w jak ciężkiej sytuacji jest postawiona.

3. Wyjdźcie razem

Babskie wieczory są tym czego potrzebują kobiety. Bardzo chętnie spotykają się one tylko w kobieciej grupie. Plan jest jeden, odwrócić jej uwagę od dręczącego ją problemu. Możecie wyjść razem do kina, na kawę lub na zakupy. Tak naprawdę miejsce niema znaczenia, najważniejsze, by uzyskać założony cel. Oczywiście pamiętaj o tym, że jeśli przyjaciółka nie chce wyjść nie możesz tego zrobić na siłę.

4. Coś smacznego

Zrób coś dla niej, tylko dla niej. Możesz przygotować dla niej coś słodkiego. Oczywiście w filmach widzimy te zrozpaczone kobiety, skrzywdzone przez mężczyzn wypłakujące się przyjaciółce przy kubełku lodów. Nie oznacza to jednak, że nic innego oprócz czekolady i lodów się nie sprawdzi. Przygotuj dla niej smaczny deser lub ulubione ciasto, na pełno osłodzisz jej tym życie, przynajmniej w chwili obecnej.

5. Bądź komiczką

Jeśli nie wiesz, jak pocieszyć przyjaciółkę po rozstaniu to zabaw się w komika. Zrób wszystko co w twojej mocy, by wywołać na jej twarzy uśmiech. Wykaż się kreatywnością, wykorzystaj w tym celu nie tylko słowa, ale również zachowanie.

6. Doradź jej

Oczywiście absolutnie nie narzucaj jej swojego zdania i nie mów jej co ma robić. Możesz ją w delikatny sposób nakierować lub pokazać sytuację z innej perspektywy. Pamiętaj, że powinnaś uważać, by jej w ten sposób nie zrazić i nie urazić.

7. Bądź obok

Jeśli chodzi o wizyty u przyjaciela to absolutnie nie daj się odtrącić. Jeśli przyjaciółka pod wpływem złego humoru nie będzie chciała się z tobą widzieć, nie odpuszczaj. Jak to mówią wyrzucają cię drzwiami wejdź oknem lub kominem. Nie musi z tobą rozmawiać, wystarczy, że będziesz obok, nawet jeśli miałoby to oznaczać kilkugodzinne milczenie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  200 najładniejszych cytatów o przyjaźni - poznaj je wszystkie!

8. Pomagaj jej

Najczęściej, gdy przyjaciółka ma problemy które zaprzątają jej głowę niema jej do codziennych czynności. Być może twoja pomoc okaże się pomocna w ugotowaniu obiadu, wyprowadzeniu psa czy odebraniu dzieci ze szkoły. Wspieraj ją na wiele różnych sposobów, może okazać się, że zwyczajne zrobienie zakupów będzie strzałem w dziesiątkę.

9. Przypominaj jej, że jest silna

Prawdziwy problem potrafi “złamać” nawet najsilniejszego człowieka. Nie wiesz, jak pocieszyć przyjaciółkę? Powtarzaj jej jak bardzo silną osobą jest i z czym na pewno sobie poradzi. Przypomnij jej ciężkie momenty w jej życiu i to jak potrafiła sobie z nimi poradzić, jak rozwiązywała swoje problemy. Być może na chwilę o tym zapomniała?

10. Przytul ją

Nic tak nie pocieszy człowieka jak bliskość. Przyjacielski uścisk jest bardzo ważny i sprawia, że czujemy się lepiej, a co najważniejsze nie jesteśmy sami. Daje nam również poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.

kobieta pociesza placzaca przyjaciolke

Przyjaciółka rozstała się z chłopakiem – jak ją pocieszyć?

Wiele osób wie jak rozstanie potrafi wpłynąć na człowieka. Jest to mieszanka wielu sprzecznych uczuć, z którymi często nie tylko kobiety nie potrafią sobie poradzić. Jak pocieszyć przyjaciółkę po rozstaniu? Przede wszystkim poświęć jej czas i uwagę. Niech wie, że nie jest sama i ma twoje wsparcie. Teksty typu: “nie zasługiwał na ciebie”, “znajdziesz kogoś lepszego”, “tego kwiatu to poł światu”, są jak najbardziej nieodpowiednie. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że na pewno jej nie pocieszą, a jej ból wydaje jej się być najgorszym na świecie i nigdy się niekończącym. Powinnaś:

 • Wspierać ją
 • Nie dawaj jej rad
 • Poświęć jej uwagę
 • Popraw jej humor

Staraj się ją wysłuchać i nie przerywaj jej. Nie rob niczego na siłę, po prostu bądź!

Katarzyna Grochowska

Seksuolożka oraz redaktorka działu "Seks" i "Związki".

View all posts by Katarzyna Grochowska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *