iniekcja kwasu hialuronowego

Jak działa kwas hialuronowy na skórę?

Jednym z najważniejszych kroków w pielęgnacji każdego typu cery jest jej nawilżanie. Aby cieszyć się gładką i miękką w dotyku skórą, stosuj kosmetyki ze składnikami aktywnymi mającymi właściwości zatrzymujące wodę w naskórku. Na czele listy substancji o największym potencjale nawilżającym jest kwas hialuronowy. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym on jest, jak działa na skórę i jak go włączyć do rutyny pielęgnacyjnej.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w ludzkim (i nie tylko) organizmie. Jego największe ilości znajdziemy w skórze – nawet 50% – jednak jest obecny również w innych miejscach takich jak ciałko szkliste oka, płyn łzowy, ściany naczyń krwionośnych, pępowina czy stawy. Chemicznie jest on związkiem z grupy glikozaminoglikanów – polisacharydów zbudowanych z powtarzających się jednostek dwucukrowych. Wchodząc w skład tkanki łącznej w skórze właściwej, pełni rolę nawilżającą – chłonie i magazynuje wodę. Do produkcji kwasu hialuronowego w warunkach laboratoryjnych wykorzystuje się szczepy paciorkowców Streptococcus.

kwas-hialuronowy-na-skore-twarzy

Kwas hialuronowy – gdzie znalazł zastosowanie?

Dzięki swoim właściwościom fizykochemicznym i biologicznym kwas hialuronowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Stanowi on bazę wielu zabiegów odmładzających mających za zadanie wypełnienie zmarszczek oraz poprawę nawilżenia i sprężystości skóry. Jeśli chcesz skorzystać z jego właściwości w mniej inwazyjny sposób, łatwo znajdziesz go w składzie licznych kosmetyków o działaniu nawilżającym, ochronnym i przeciwstarzeniowym takich jak kremy do twarzy i pod oczy, maseczki i toniki, a także w preparatach do pielęgnacji ciała, np. w balsamach nawilżających, antycellulitowych i przeciw rozstępom.

Kwas hialuronowy – remedium na suchą skórę i zmarszczki

Kwas hialuronowy jest naturalną i bezpieczną substancją. Działa łagodnie, więc może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju cery, nawet tej wrażliwej. Jednak najbardziej jego właściwości docenią osoby posiadające skórę suchą oraz dojrzałą. Doskonale sprawdzi się w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Jego działanie nawilżające jest niezwykle skuteczne. Działa jak gąbka, zatrzymując wodę w skórze – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać nawet 250 cząsteczek wody. Jakie są efekty regularnego stosowania kwasu hialuronowego? Twarz jest nawilżona, miękka, napięta, ma mniejszą tendencję do podrażnień, a drobne zmarszczki zostają wygładzone.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Przesuszona skóra twarzy – jak nawilżyć cerę od środka i na zewnątrz?

kwas hialuronowy

Jak stosować kwas hialuronowy w domowej pielęgnacji?

Ilość kwasu hialuronowego w skórze maleje wraz z wiekiem, w efekcie czego skóra traci sprężystość i nawilżenie, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Aby zapobiec suchości i przedwczesnemu starzeniu się skóry, warto włączyć kwas hialuronowy do codziennej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych kosmetyków z tą substancją w składzie.

Możesz też kupić kwas hialuronowy jako pojedynczy składnik i dodawać go do swoich sprawdzonych produktów, wzbogacając ich działanie. Wystarczy zmieszać w dłoni np. porcję kremu z kilkoma kroplami kwasu hialuronowego, by uzyskać silnie nawilżający preparat.

Świetnym pomysłem jest również tworzenie domowych kosmetyków DIY – masz wtedy pełną kontrolę nad składem i właściwościami własnoręcznie przygotowanego produktu. Nie muszą to być skomplikowane receptury. Dużą zaletą kwasu hialuronowego jest łatwość w jego stosowaniu. Wypróbuj np. łagodząco-nawilżające serum do twarzy z kwasem hialuronowym i żelem z aloesu – jedyne, co musisz zrobić, to wymieszać te dwa składniki. A może serum anti-aging? Tutaj z kolei wymieszaj kwas hialuronowy z ulubionym naturalnym olejem o działaniu przeciwstarzeniowym, np. arganowym. Szukasz naturalnego peelingu do twarzy? Świetnie zadziała kwas hialuronowy w połączeniu z korundem. Kwas hialuronowy możesz dodawać również do maseczek glinkowych. Więcej inspiracji na naturalne kosmetyki DIY i sprawdzone receptury, a także dobrej jakości produkty, znajdziesz w Ecospa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *