Jakich szamponów do włosów lepiej unikać? Bezpieczny skład

Zaczerwieniona skóra głowy i przesuszone włosy to tylko niektóre oznaki niewłaściwie dobranego szamponu. Szkodliwe składniki w kosmetykach należą do rzadkości, warto jednak zwracać na to szczególną uwagę. Postaw na bezpieczny skład.

Szkodliwe składniki w kosmetykach – czego unikać?

Zaglądając na stronę drogerii, wita Cię zachwycający design opakowań kolejnych kosmetyków. Nie zawsze jednak piękne tubki i butelki oznaczają równie świetny skład. Oczywiście na rynku znajdziesz wielu producentów szamponów, którzy dbają o oba te aspekty. Aby wiedzieć, który z nich spełnia potrzeby Twoich włosów, warto wiedzieć, jakich składników unikać. Jeśli szukasz bezpiecznych rozwiązań, zerknij przykładowo na szampony do włosów na KWC by wizaz.pl.

Na przestrzeni lat wykonywano wiele badań na kosmetykach, żeby określić listę substancji bezpiecznych i szkodliwych dla skóry głowy. Ostatecznie w gronie tych drugich umieszczono:

  • parabeny;
  • SLS i SLES;
  • ftalany;
  • alkohole;
  • fenoksyetanol.

Parabeny były powszechnie wykorzystywane jako konserwanty. Dość skutecznie zabezpieczają szampony i odżywki przed pleśnią czy drożdżami. Niestety nie mają właściwości bakteriobójczych, co przyczyniło się do ograniczenia ich wykorzystania. Mogą one wywoływać również drobne reakcje alergiczne.

SLS i SLES to natomiast wyjątkowo silne detergenty odpowiadające za spienianie się szamponu. Mimo że skutecznie radzą sobie ze zmywaniem brudu i tłuszczu, nie są bezpieczne dla skóry głowy. Przede wszystkim wynika to z ich właściwości przesuszających. Dlatego warto unikać kosmetyków, które mają je w składzie.

Czy silikony są szkodliwe?

Z pewnością spotkałaś się ze stwierdzeniem, że silikony są szkodliwe dla Twoich włosów. Czy to prawda? Nie da się jednoznacznie określić, czy mają one działanie niepożądane dla skóry. Wynika to z faktu, że te bezwonne i bezbarwne polimery odznaczają się głównie właściwościami nawilżającymi i natłuszczającymi. Ponadto zapobiegają wyparowywaniu wody ze struktury włosa i chronią przed wpływem czynników zewnętrznych.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Miodowy blond - dla kogo będzie najlepszy i jak go uzyskać?

Silikony nie wykazują szczególnie negatywnego wpływu na skórę głowy czy kosmyki. Co ważne tworzą one nawet delikatny film na powierzchni włosów, co przyczynia się do izolacji kosmyków od otoczenia. Jedynym utrudnieniem może okazać się konieczność dokładnego zmycia silikonów, aby móc zastosować odżywki czy maski. Zatem stosowanie kosmetyków zawierających te polimery jest indywidualną kwestią. Eksperymentuj ze swoją pielęgnacją i sama sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Jak wybrać szampon z bezpiecznym składem?

Dobranie odpowiedniego szamponu to szczególne zadanie, które wymaga odrobiny wiedzy i czasu. Kluczowym elementem takich poszukiwań jest poznanie składu wybranego kosmetyku. Aby nie gubić się w pokrętnych nazwach, dobrze jest wcześniej zapoznać się z INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. To międzynarodowy system nazewnictwa składników, który obowiązuje w branży beauty. Pamiętaj, że na etykiecie składniki są wykazywane od najwyższego stężenia do najmniejszego.

Podczas wyboru szamponu, warto poradzić się ekspertów. W obecnych czasach w kilka chwil jesteś w stanie znaleźć artykuł lub filmik oceniający poszczególne kosmetyki do wybranych rodzajów włosów. Nie zapominaj, że nie jesteś sama i wiele kobiet również szuka odpowiedzi na podobne pytania. Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć poszukiwania, sięgnij do sprawdzonych źródeł. Przeanalizuj szampony swojej ulubionej marki, a jeśli ten skład Cię nie zadowoli, rozglądaj się dalej.

Artykuł sponsorowany.

Daria Malczewska

Jestem wolną kobietą, która kocha pisać o naszych sprawach. Witaj na moim blogu!

View all posts by Daria Malczewska →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *