Wiele kobiet a prostych włosach wprost marzy, by zostać posiadaczkami bujnych gęstych kręconych włosów. Niestety bardzo często zdarza się, że nasze włosy nie są podatne na kosmetyki, lokówkę lub wałki. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z naszych marzeń, ponieważ z pomocą przychodzi nam trwała ondulacja wykonana w salonie fryzjerskim. Czym jest trwała ondulacja? Czy jest bezpieczna? Jakie są przeciwwskazania do trwałej regulacji? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące was pytania!
Trwała ondulacja – co to jest?
Jest to zabieg, który polega na skręcie włosów w loki lub fale za pomocą środków chemicznych i wałków o różnej wielkości. Składa się ona z trzech etapów: nawinięcia włosów na wałki, nawilżenie płynem ondulacyjnym i zastosowanie płynu utrwalającego.
Jakie są rodzaje trwałej ondulacji włosów?
Ponieważ zazwyczaj na trwałą ondulację decydują się Kobiety, które są posiadaczkami zdrowych i mocnych włosów, salony fryzjerskie wyszły naprzeciw panią, które nie mogą poszczycić się zaletami swoich pasm. Pojawiły się więc inne rodzaje trwałej ondulacji, które można dopasować indywidualnie do włosów cienkich, rozjaśnianych, farbowanych oraz normalnych. przykładowymi z nich są:
- Ondulacja alkaliczna — wykonuje się na włosach, które nie są zniszczone, na przykład rozjaśnianiem. Efekt utrzymuje się zazwyczaj do 10 miesięcy.
- Ondulacja kwaśna – jest to najdelikatniejsza metoda i wykonania ondulacji, którą stosuje się na włosach słabych, delikatnych i rozjaśnianych. efekt utrzymuje się do 3 miesięcy, a dodatkowo jest on bardzo subtelny.
- Trwała dwufazowa — jest to trwałe, którą wykonuje się przy odrostach. Nakłada się na nie płyn o silniejszym działaniu, a na pozostałe włosy łagodniejszym.
- Trwała ziołowa — jest to najbardziej bezpieczna i najłagodniejsza trwała, którą można stosować na bardzo zniszczone włosy. Dodatkowo w czasie zabiegu nasze włosy są odżywiane wyciągami ziołowymi
Jak zrobić trwałą ondulację? Krok po kroku
Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na wykonanie trwałej ondulacji, konieczne jest znalezienie odpowiedniego fryzjera, które posiada w tej kwestii jakiekolwiek doświadczenie. Wykonanie takiej trwałej, zależnie od długości włosów i salonu zazwyczaj nie mieści się w przedziale od 100 do 250 zł.
Gdy już salon zostanie wybrany, możemy podjąć decyzję dotyczącą loków, jest to bardzo ważne, ponieważ ten fakt decyduje o doborze odpowiedniej wielkości wałków.
- Pierwszym krokiem jest nawinięcie naszych włosów na wałki i pokrycie ich płynem do trwałej ondulacji, który trzyma się na włosach około 40 minut, zależnie od tego, jakiej długości i jakiego rodzaju włosy posiadamy. Dzięki temu nasze włosy będą bardziej elastyczne i fryzjer będzie mógł nadać im odpowiedni kształt.
- Kolejnym krokiem jest dokładne spłukanie włosów
- Na koniec nasze włosy poddane są specjalnemu zabiegowi regeneracyjnemu, który polega na pokryciu ich profesjonalnym środkiem odżywczym, który wchłania się również w strukturę włosa
Kiedy nie należy wykonywać trwałej ondulacji?
Mimo że wiele kobiet uważa, że trwałą ondulację może wykonać każda z pań. Należy wiedzieć, że są również przeciwwskazania do jej wykonania. Są to między innymi:
- trwała ondulacja zaraz po farbowaniu włosów
- farbowane włosy henną
- pierwszy trymestr ciąży
- kolejne trymestry ciąży, ponieważ skóra jest wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia
- alergia
Trwała ondulacja a odrosty
Jeśli chodzi o odrosty przy trwałej ondulacji, która została wykonana wcześniej, to istnieje na to sposób. W salonach fryzjerskich wykonuje się usługi na odrostach, które posiadają pierwotny kształt włosa. W takim przypadku na odrosty nakłada się specjalny płyn o silniejszym działaniu, a na pozostałe włosy ten łagodniejszy. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie z fryzjerem tego, jaką chcemy osiągnąć grubość skrętu, mógł on dobrać odpowiednie wałki.
Jak pielęgnować włosy po trwałej?
Należy pamiętać, że po każdym zabiegu, również po trwałej ondulacji należy odpowiednio pielęgnować włosy. Nie należy ich absolutnie rozczesywać zwykłą szczotką, warto, jest jednak zakupić drewniany grzebień, który posiada szeroko rozstawione ząbki. Bardzo istotną rzeczą jest to, że pierwszy raz po zabiegu możemy umyć głowę dopiero po 2 lub 3 dniach, aby włosy miały czas na utrwalenie skrętu. Jeśli chodzi o mycie i pielęgnację włosów po trwałej ondulacji, to wskazane jest użycie preparatów odżywiających i regenerujących włosy oraz tych, które podkreślają fale i loki. Bardzo często to właśnie w salonach możemy zakupić specjalne maski i inne kosmetyki do kuracji zniszczonych włosów oraz tych po trwałej ondulacji.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest unikanie suszarki, ponieważ wysuszy ona włosy. Możemy zacząć jej używać dopiero w momencie, gdy nasze włosy zaczną tracić sprężystość, jednak sposób suszenia jest bardzo ważny, najlepiej wykonywać tę czynność z głową spuszczoną do dołu.
Jeśli chodzi o stylizację włosów po trwałej ondulacji, to najlepsze są kosmetyki nawilżające oraz specjalne żele do włosów kręconych. Jeśli zauważysz, że masz suche końcówki, to możesz je podcinać raz w miesiącu. Zaopatrz się w kosmetyki, które nie tylko poprawią kondycję twoich włosów, ale również skóry głowy. Powinny one zawierać:
- witaminę A i cynk, które zapobiegają wypadaniu włosów
- witaminę B2, która ochrania komórki przed stresem
- witaminę PP., która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie głowy
- biotyna, która wspomaga wzrost włosów i powstawanie nowych cebulek włosa
kwas pantotenowy, który wpływa na metabolizm energetyczny w mieszkach włosowych
Seksuolożka oraz redaktorka działu „Seks” i „Związki”.