kobieta z lupiezem na ramieniu

Szampon na łojotok – jak go wybierać?

Szampon na łojotok wydaje się całkiem dobrym pomysłem, jeżeli walczymy z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Schorzenie to może dotknąć osoby w różnym wieku, a za jego rozwój odpowiada wiele czynników. Szampon na łojotok powinien charakteryzować się wszechstronnym działaniem. Tylko wówczas będzie naprawdę skuteczny.

Czym powinien się charakteryzować szampon na łojotok i jakie składniki powinny się w nim znaleźć?

Szampon na łojotok to kosmetyk, od którego trzeba oczekiwać wszechstronnego działania. Nie wszystkie tego rodzaju kosmetyki będą więc odpowiednie. Dobry szampon na łojotok powinien mieć działanie:

  • łagodnie oczyszczające,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • wyrównujące koloryt skóry,
  • hamujące wypadanie włosów,
  • hamujące rozwój grzybów,
  • łagodzące.

Jeżeli chodzi o składniki, jakie powinny się w nim znajdować, najlepiej, jeżeli będą to roślinne olejki, wyciągi oraz ekstrakty. Są one nie tylko skuteczne, ale również bardzo bezpieczne dla skóry głowy. Nie będziemy, więc musieli martwić się zaczerwienieniem skalpu, jego świądem czy podrażnieniem.

Jak stosować szampon na łojotok?

Seborh - instrukcja uzycia min
Tłusta skóra głowy i wypadanie włosów to objawy łojotokowego zapalenia skóry. Na szczęście, odpowiedni szampon pomoże uporać się z tym problemem. Musi być jednak stosowany w prawidłowy sposób. Co do zasady, tego typu kosmetyków należy używać przy każdym myciu. Przed masażem skóry głowy, niewielką ilość szamponu należy spienić w swoich dłoniach. Po kilku minutach delikatnego mycia skalpu, kosmetyk należy spłukać ze skóry i włosów. Najlepiej wykorzystać do tego celu letnią wodę. Zimna lub gorąca woda może prowokować gruczoły łojowe do jeszcze intensywniejszej pracy. Wówczas może nam dokuczać problem z jeszcze większą ilością sebum.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Terapia obrzęków limfatycznych - czyli jakie bandaże są niezbędne w protokole Mobiderm

Jak stosować szampon na łojotok i czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Szampon na łojotok może być stosowany przez każdego, o ile jest właściwie dobrany. Przy wyborze tego rodzaju produktów należy zwracać szczególną uwagę na skład. Jeśli w szamponie znajdują się jakieś substancje, na które mamy uczulenie, należy poszukać innego. Podobnie należy postąpić, jeśli spodziewamy się dziecka, a w kosmetyku występują substancje niewskazane kobietom w ciąży. Jeżeli mamy problem z samodzielnym doborem odpowiedniego szamponu, zawsze możemy poprosić o pomoc doświadczonego kosmetologa bądź dermatologa. Niekiedy kosmetyki należy stosować równolegle z lekami.

Dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy – poznaj Seborh

seborh shampoo
Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy wybrać – to pytanie, na które szuka odpowiedzi wiele osób z ŁZS. Na pewno warto stawiać na kosmetyk naturalny, a przykładem takiego produktu jest szampon Seborh. W jego składzie znajdziemy między innymi:

  • pirokton olaminy,
  • siarczek selenu,
  • ichtiol,
  • biolin,
  • glinka biała,
  • mleczko pszczele.

Dzięki takim składnikom kosmetyk charakteryzuje się właściwościami pozwalającymi mu na poprawę kondycji skóry dotkniętej łojotokowym zapaleniem skóry. Dla wzmocnienia efektów warto stosować także płyn oraz emulsję marki Seborh. Produkty te uzupełniają swoje działanie.

Po jakim czasie szampon na łojotok przyniesie efekty?

Szampon na łojotok ma szansę przynieść naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie pojawią się od razu. U niektórych osób mogą być one widoczne po kilku zastosowaniach, a u innych dopiero po kilkunastu. Wiele zależy od stanu wyjściowego skóry głowy. Jeśli problem z łojotokiem jest bardzo mocno nasilony, uregulowanie pracy gruczołów łojowych może zająć nieco więcej czasu.

Czy szampon na ŁZS wystarczy, jeśli chcemy pokonać łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Szampon na łojotok, aby miał szansę skutecznie zadziałać, potrzebuje solidnego wsparcia. Wówczas pojawią się bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Dobrym pomysłem może więc okazać się zmiana przyzwyczajeń, zwłaszcza żywieniowych. Warto sięgać po świeże owoce, warzywa, jak również po produkty z pełnego ziarna. Ograniczmy także cukier rafinowany, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnujmy. Dobrym pomysłem będzie także ograniczenie tłuszczy trans. One także niekorzystnie wpływają na stan skóry dotkniętej łojotokowym zapaleniem. Warto zdawać sobie sprawę także z tego, że na pracę naszych gruczołów łojowych bardzo niekorzystnie wpływa chroniczny stres. Walka z nadmiernym napięciem emocjonalnym może odbywać się na kilka różnych sposobów. Dobrym pomysłem będzie na przykład stosowanie technik relaksacyjnych, a także joga czy medytacja.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Najczęstsze błędy w makijażu - zobacz, czego unikać

Podsumowanie

Podsumowując, tłusta skóra głowy, a także wypadanie kosmyków mogą być skutkiem łojotokowego zapalenia skóry. Ważne jest więc, aby starannie wybrać szampon do walki z tym problemem. Wydaje się, że najlepiej postawić na preparat bazujący na naturalnych składnikach aktywnych. Nie należy jednak zapominać o tym, że nawet najlepszy szampon na łojotok potrzebuje wsparcia w postaci zbilansowanej diety.

Bibliografia

  1. Marlena Matysek-Nawrocka, Maria Bernat, Michał Koziarski: Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, Lublin
  2. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów: Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2012
  3. Curyło K., Jurzak M., Najczęstsze choroby owłosionej skóry głowy: Troska o zdrowie w aspekcie społecznym, część 1, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków, 2015
    Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne: Postępy Dermatologiii Alergologii, 2007
  4. Sekita-Pilch M., Zielińska K.: Diagnostyka chorób włosów i skóry głowy w praktyce trychologicznej. Mikrokamera w roli głównej, Kosmetologia Estetyczna, 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *