kobiety rozklada dywan

Jak dopasować dywan do aranżacji wnętrza?

Kiedy urządzamy wnętrze naszego mieszkania warto zwrócić uwagę nie tylko na elementy pełniące funkcję użytkową, ale również na dekoracje i akcesoria, które nadają wnętrzom charakter. Jednym z nich jest dywan. Dobór odpowiedniego dywanu to bardzo ważny element w aranżacji wnętrza. Pełni on funkcję ozdobną, jak również zapewnia nam ciepło i komfort. Jak jednak dopasować dywan do aranżacji wnętrza? Przekonajmy się.

Rozmiar dywanu

Jednym z najważniejszych aspektów dopasowania dywanu do wnętrza jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Pod uwagę warto wziąć nie tylko wielkość pomieszczenia, ale również rozmieszczenie mebli. Istotne jest także to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Część osób preferuje duże dywany, które zapewniają ciepło w miejscach użytkowych, innym zaś wystarcza niewielki dywanik pełniący głównie funkcję ozdobną. Ustalając rozmiar dywanu warto wziąć pod uwagę także to, w jakim pomieszczeniu będzie się znajdował. Przykładowo, w salonie w salonie warto zadbać o to, by dywan sięgał co najmniej pod przednie nogi kanapy, co pomoże stworzyć nam przytulną strefę wokół centralnego miejsca spotkań. W sypialni dywan może stanowić podkład pod łóżko, optycznie definiując strefę wypoczynku.

Materiał

To kolejny ważny aspekt, nad którym musimy zastanowić się poszukując dywanów do swojego mieszkania. Obecnie w dobych sklepach takich jak  https://atmosfera24.pl/ znaleźć możemy dwa główne typy dywanów. Pierwszy z nich to dywany wykonane z materiałów naturalnych, czyli np. wełna. To klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się w większości wnętrz, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały urządzone. Dywany z naturalnych materiałów są miękkie, ciepłe i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Z drugiej strony jednak wymagają regularnej pielęgnacji i wyróżniają się wyższą ceną. Alternatywą dla nich są dywany syntetyczne, które łatwiej jest nam utrzymać w czystości. Często pozbawione są długiego włosia, przez co są dobrą opcją dla alergików. Dywany tego typu szczególnie dobrze sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym, loftowym lub industrialnym stylu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ  Elegancja i styl w świecie perfum

Kolorystyka dywanu

Dopasowując dywan do aranżacji wnętrza musimy zastanowić się nad tym, jak kolor dywanu będzie odpowiedni. Obecnie mamy bardzo sporo możliwości wyboru. Dywany w stonowanych kolorach takich jak beże, szarości czy brązy to klasyczne rozwiązanie, które pasuje do większości wnętrz. Warto jednak mieć świadomość, że mocny akcent kolorystyczny w postaci dywanu w kolorze czerwieni, butelkowej zieleni czy turkusu może stanowić ciekawą ozdobę, która ożywi pomieszczenie. Kolor dywanu możemy wybierać opierając się na harmonijnej aranżacji wnętrz i dopasować go do koloru mebli. Pozwoli to stworzyć spójną, elegancką całość. Możemy również zdecydować się na kontrast. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu posiadamy ciemne meble lub podłogę jasny dywan będzie ciekawą przeciwwagą, która ożywi i rozjaśni wnętrze.

Wzór dywanu

Na rynku znajdziemy obecnie zarówno jednolite, jak i wzorzyste dywany. Który z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób urządzone jest wnętrze, w którym ma się znaleźć. Jeśli pomieszczenie jest już bogato urządzone, nie brakuje w nim ozdób i elementów dekoracyjnych warto wybrać dywan o stonowanym wzorze lub jednokolorowy, aby nie przytłoczyć przestrzeni i uniknąć wrażenia chaosu. W minimalistycznych aranżacjach możemy za to sięgnąć po dywan o wyrazistym wzorze np. geometrycznym lub abstrakcyjnym. Taki dywan przyciągnie wzrok i sprawi, że wnętrze nabierze charakteru. Ciekawym pomysłem, który warto rozważyć jest zakup dywanów o tym samym wzorze do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Tworzą one wówczas wrażenie spójności i łączą aranżację mieszkania.

Podsumowując, podczas dopasowywania dywanu do aranżacji wnętrza warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów takich jak kolorystyka, wzór czy rozmiar dywanu. Nie możemy również zapominać o osobistych preferencjach. Warto bowiem mieć świadomość, że wybrany przez nas dywan ma przede wszystkim podobać się nam i innym domownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *