Silny ból gardła, podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie u dziecka mogą świadczyć o tym, że doszło do rozwoju anginy. Jest to ostry stan zapalny błony śluzowej gardła, nierzadko też migdałków podniebiennych, wywołany zakażeniem lub podrażnieniem. Do rozwoju infekcji doprowadzić mogą zarówno wirusy, jak i bakterie. Ustalenie czynnika sprawczego jest kluczowe, ponieważ od tego zależy sposób leczenia zapalenia gardła i migdałków u dzieci. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia anginy u dzieci.
Angina bakteryjna (ropna) i angina wirusowa – czym się różnią?
Angina u dziecka to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła, do którego najczęściej doprowadza zakażenie. Infekcja może mieć tło wirusowe lub bakteryjne. Wirusy odpowiadają nawet za 70–85% zapaleń gardła i migdałków. Za większość przypadków zapalenia bakteryjnego odpowiada bakteria Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA)1.
Anginę wirusową od bakteryjnej oprócz przyczyny zakażenia odróżnia także przebieg choroby. Angina paciorkowcowa ma zwykłe nagły początek, a jej objawy są bardzo nasilone, natomiast angina wirusowa zaczyna się łagodniej i objawy nie są tak dokuczliwe1.
Najczęstsze objawy anginy u dzieci
Objawy wirusowego oraz bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych nieco różnią się od siebie1.
Objawy bakteryjnego zapalenia gardła (anginy ropnej)1
- silny ból gardła i ból podczas przełykania,
- ból głowy,
- wysoka gorączka (>38°C),
- ból brzucha,
- nudności i wymioty,
- zapalenie gardła i migdałków podniebiennych,
- nalot na migdałkach,
- powiększone węzły chłonne.
Objawy wirusowego zapalenia gardła
- ból gardła,
- ból głowy,
- ból mięśni i stawów,
- niewielka gorączka (lub prawidłowa temperatura ciała),
- czerwone gardło,
- kaszel,
- katar,
- chrypka,
- zapalenie spojówek,
- biegunka.
Angina u dziecka – rozpoznanie
Rozpoznanie rodzaju anginy na podstawie samego obrazu klinicznego jest czasem trudne ze względu na obecność wielu wspólnych objawów o podobnym nasileniu. W przypadku anginy lekarz może więc wykonać szybki test na obecność antygenu PBHA. Wynik testu przyniesie odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z anginą bakteryjną. W razie braku dostępności testu lekarz może też pobrać wymaz z gardła na badanie bakteriologiczne1,2.
Jak wygląda leczenie anginy u dziecka?
Leczenie anginy o podłożu bakteryjnym ma charakter przyczynowy i wymaga zastosowania antybiotyku. Najczęściej podaje się penicylinę fenoksymetylową przez 10 dni doustnie. Lekarz może zalecić też inny antybiotyk, który dobierze na podstawie wyników badań bakteriologicznych. Antybiotykoterapia zmniejsza ryzyko powikłań anginy ropnej. W zakażeniach wirusowych nie stosuje się antybiotyków, ponieważ wykazują one skuteczność wyłącznie w walce z bakteriami1,2.
Leczenie objawowe anginy obejmuje stosowanie domowych sposobów takich jak1:
- odpoczynek w łóżku,
- picie dużych ilości płynów,
- stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
- podawanie leków przeciwgorączkowych na gorączkę,
- podawanie preparatów do ssania na gardło,
- robienie inhalacji z soli fizjologicznej,
- nawilżanie powietrza w domu,
- częste wietrzenie pomieszczeń.
Objawy anginy wirusowej powinny ustąpić w ciągu 3–7 dni, a paciorkowcowej w ciągu 3–4 dni.
Jak ustrzec dziecko przed anginą?
Angina jest chorobą zakaźną, a to oznacza, że można się nią zarazić. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni, w tym z wydzieliną górnych dróg oddechowych chorego, jaka unosi się w powietrzu podczas kichania i kasłania. Dlatego, chcąc uniknąć zachorowania na anginę, przede wszystkim trzeba unikać kontaktów z chorymi. Ryzyko zachorowania zmniejsza też unikanie przebywania w zatłoczonych miejscach. Dzieci powinny ponadto przestrzegać zasad higieny i często myć ręce1,2.
Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin
Bibliografia:
- Skotnicka B., Wiercińska M., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.12.30.)).
- Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 2022.12.30.)).